قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.» (مائده، 44)
قرآن آخرین کلمات خدا برای هدایت بشر است. قرآن یگانه کتاب دربرگیرندۀ همۀ معارف دین خداست. قرآن برای همگان قابل فهم است و همگان باید در قرآن تدبر کنند اگرچه هرکس به اندازۀ خودش می‌تواند قرآن را بفهمد.
قرآن نباید محدود به داخل طاقچه‌ها و بالای سر مردگان باشد. قرآن کتابی برای زندگی و زندگان است. قرآن کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
قرآن همانطور که خود گفته روشنگر است بنابراین هر مطلبی چه از حوزه بیرون آمده باشد و چه از دانشگاه بیرون آمده باشد، چه شیعیان گفته باشند و چه اهل سنت گفته باشند، چه دین‌داران بیان کرده باشند و چه بی‌دینان بیان کرده باشند باشند، چه شرقیان معتقد باشند و چه غربیان معتقد باشند، اگر خلاف نص یا ظاهر مستقر قرآن باشد قطعاً مردود است.
قرآن مراتبی دارد. فهم مرتبه‌ای از قرآن فقط در اختیار پیامبر اسلام و وارثان رسالتش است بنابراین برای استفادۀ کامل از قرآن و دانستن بسیاری از جزئیات دین خدا، بی‌نیاز از آن بزرگواران نیستیم. البته باید دقت کرد که کلام‌الله را جز کلام‌الله نمی‌تواند قید بزند زیرا قید زدن و محدود کردن معنا، خود مخالفتی ضمنی است و اگر این‌گونه اعتقادی داشته باشیم نعوذبالله باید قرآن را کتاب ضلالت بدانیم، نه هدایت!
اکنون وبگاه تحلیلی قرآنیان می‌کوشد در مقابل طوفان انحرافات عقیدتی، بر محور بیانات قرآن و بر مدار نظرات مراجع قرآن‌محور به تولید محتوا و ارائۀ تحلیل بپردازد.

پیوندها
پوستر پایگاه قرآنیان

ما آمده‌ایم مثل طوفان باشیم/ هر چند که تشنه‌ایم، باران باشیم
تا حرف خدا را به زمین نگذارند/ ما آمده‌ایم رحل قرآن باشیم

پایگاه قرآنیان به مدیریت شهریار شریعت از آذرماه سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف این پایگاه تنها جبران بخش کوچکی از مهجوریت معارف قرآن کریم است و در این راه خود را نیازمند انتقادات خوانندگان گرامی می‌داند. در ادامه، تعریف مختصری از قرآنیان و عقاید این پایگاه داده شده است.

قرآنیان چه کسانی هستند؟

قرآنیان اصطلاحاً به کسانی گفته می‌شود که قرآن را به عنوان تنها منبع دینی یا منبع اصلی دینی می‌شناسند. به عبارت دیگر، قرآنیان به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دستۀ اول کسانی هستند که هرگز روایت را قبول نمی‌کنند و دستۀ دوم کسانی هستند که روایت را می‌پذیرند اما اصل را قرآن می‌دانند لذا روایات را ابتدا به قرآن که منبع اصلی دین است عرضه می‌کنند و روایات خلاف قرآن (یعنی روایات جعلی) را نمی‌پذیرند.

ما کدام دسته هستیم؟

پایگاه قرآنیان بدون شک مروج دستۀ دوم قرآنیان است زیرا با اینکه قرآن کامل و جامع است اما همۀ معارف قرآن فقط همین معنای ظاهری آن نیست بلکه قرآن، بطونی دارد که فقط رسول‌الله(ص) و ائمه(ع) به آن دسترسی دارند. مثلاً از ظاهر قرآن می‌توان فهمید که نمازهای یومیه واجب است اما نمی‌توان فهمید که نماز صبح چند رکعت است همانطور که نمی‌توان معنای حروف مقطعه را از ظاهر قرآن فهمید، بنابراین مسلماً به روایات نیازمندیم.

دستۀ اول قرآنیان همانطور که گفته شد حجیت روایت را قبول ندارند، اولین نفر از این گروه را می‌توان عمر بن خطاب دانست که قول «حسبنا کتاب‌الله» او مشهور است، البته عمر نه تنها منکر حجیت روایت بود بلکه در واقع منکر ولایت امام زمان خود یعنی امام‌علی(ع) نیز بود. همچنین افرادی مانند احمد صبحی منصور نیز از معاصران این جریان هستند. در هر صورت پایگاه قرآنیان، عقاید خاص این جریان را قبول ندارد.