قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پوستر پایگاه قرآنیان

ما آمده‌ایم مثل طوفان باشیم ــــــــــ هر چند که تشنه‌ایم، باران باشیم
تا حرف خدا را به زمین نگذارند ــــــــــــــــــ ما آمده‌ایم رحل قرآن باشیم

پایگاه قرآنیان به مدیریت آقای شهریار شریعت که یکی از مقلدان علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) هستند از آذرماه سال 1393 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف این پایگاه تنها جبران بخش کوچکی از مهجوریت معارف قرآن کریم است و در این راه خود را نیازمند انتقادات خوانندگان گرامی می‌داند چراکه انسان به طور کلی ممکن الخطاست و فقط معصومین (علیهم السلام) عاری از خطا هستند. در ادامه، تعریف مختصری از قرآنیان و عقاید این پایگاه داده شده است.

قرآنیان چه کسانی هستند؟

قرآنیان یا قرآنیون اصطلاحاً به کسانی گفته می‌شود که قرآن را به عنوان تنها منبع دینی یا منبع اصلی دینی می‌شناسند به عبارت دیگر، قرآنیان به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دستۀ اول کسانی هستند که هرگز روایت را قبول نمی‌کنند و دستۀ دوم کسانی هستند که روایت را می‌پذیرند اما اصل را قرآن می‌دانند لذا روایات را ابتدا به قرآن که منبع اصلی دین است عرضه می‌کنند و روایات خلاف قرآن (یعنی روایات جعلی) را نمی‌پذیرند.

ما کدام دسته هستیم؟

ما دستۀ دوم قرآنیان هستیم زیرا با اینکه قرآن کامل و جامع است اما همۀ معارف قرآن فقط همین معنای ظاهری آن نیست بلکه قرآن، بطونی دارد که فقط رسول‌الله (صلی الله علیه و آله) و ائمه (علیهم السلام) که طبق آیۀ 32 سورۀ فاطر، جانشینان رسالتی حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) هستند به آن دسترسی دارند. مثلاً از ظاهر قرآن می‌توان فهمید که نمازهای یومیه واجب است اما نمی‌توان فهمید که نماز صبح چند رکعت است، یا مثلاً معنای حروف مقطعه را ما نمی‌توانیم از ظاهر آن بفهمیم، بنابراین مسلماً به روایات نیازمندیم.

ما کدام دسته نیستیم؟

دستۀ اول قرآنیان که بیشتر با عنوان قرآنیون شناخته می‌شوند همانطور که گفته شد حجیت روایت را قبول ندارند، اولین نفر از این گروه را می‌توان عمر بن خطاب دانست که قول «حسبنا کتاب‌الله» او مشهور است، البته عمر نه تنها منکر حجیت روایت بود بلکه در واقع منکر ولایت امام زمان خود یعنی امام علی (علیه السلام) نیز بود. همچنین افرادی مانند احمد صبحی منصور نیز از معاصران این جریان هستند. در هر صورت پایگاه قرآنیان هرگز این جریان به اصلاح قرآنیون را قبول ندارد و از آنان اعلام برائت می‌کند.