قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

به گزارش پایگاه تحلیلی قرآنیان، «کارگاه آموزشی اخلاق حرفه‌ای در مدیریت قرآنی» با سخنرانی احد فرامرز قراملکی، صبح امروز به همت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مخصوص کارکنان این نهاد در باغ زیبا برگزار شد.

قراملکی در ابتدای این مراسم، حرفه را شغلی تعریف کرد که مبتنی بر دانش، تجربه و مهارت باشد و بر این اساس در تبیین هویت حرفه‌ای معاونت قرآن و عترت گفت: بین وحی و مخاطبان وحی، جایگاهی وجود دارد که یکی از مصادیق این جایگاه، معاونت قرآن و عترت است.

وی افزود: پنج جایگاه، واسطۀ وحی و مخاطبان وحی است؛ معصومین(ع)، مجتهدان، رهبری و مدیریت، مبلغان و کاربران. جایگاه معاونت قرآن و عترت در این بین، جایگاه رهبری است.

استاد دانشگاه تهران، هم‌سویی ذهنی و گرایش منابع انسانی با سازمان و حرفه را یکی از نیازهای مبرم برای ارتقا یافتن معاونت قرآن عنوان کرده و بیان کرد: وقتی چوب لای چرخ هم باشیم به رسالت حرفه‌ای پشت می‌کنیم اما وقتی هم‌دل و هم‌زبانیم روی به سوی اهداف حرفه‌ای داریم.

وی رفتارها، دیدگاه‌ها، احساسات و انگاره‌ها را عوامل مؤثر در افزایش هم‌دلی و نشاط کاری معرفی کرد و در تبیین انگاره‌ها اظهار کرد: انگاره‌ها درونی‌ترین لایۀ تصورات هر انسان است که می‌تواند او را با دیگران هم‌دل یا دشمن کند. انگاره به مثابۀ قدرت است که هم می‌تواند تخریب کند و هم می‌تواند بسازد.

نویسندۀ «قدرت انگاره» دربارۀ فرآیند آفرینش انگاره به وسیلۀ تخیل و تأثیرات آن گفت: وقتی یک ویژگی کسی در ذهن ما برجسته شد، از آن شخص انگاره ساخته‌ایم که بر احساسات، باورها، گفتار، کردار، داوری و موضع‌گیری ما تأثیر زیادی دارد.

وی دربارۀ انگارۀ منابع انسانی از خود اظهار کرد: تصویر و انگارۀ منابع انسانی از خودشان، یا مرغابی است یا عقاب. مرغابی کسانی هستند به کار معمول خود بسنده می‌کنند اما عقاب کسانی هستند به دنبال پیشرفت و اوج گرفتن هستند.

نویسندۀ «اخلاق حرفه‌ای» در تبیین نحوۀ رفتار با همکاری که انگارۀ منفی دارد گفت: در برابر چنین همکاری، سعی در تغییر، تلاش برای تحمل، ترک کردن، ارتباطات، استفاده از مهارت‌های جدید و بحث و استدلال جواب نمی‌دهد زیرا انگاره‌ها منطق‌گریز هستند هرچند می‌شود انگاره‌ها را مدیریت کرد.

قراملکی در تبیین چگونگی مدیریت انگاره‌ها گفت: مدیریت انگاره‌ها یک پروتکل هفت فرمانی است که تقدم و تأخرش مهم است. موارد هفتگانۀ این پروتکل عبارتند از: توجه؛ شناخت تحلیلی؛ تحلیل انتقادی؛ تبیین؛ پیشگیری؛ درمان؛ انگاره‌آفرینی.

وی در تبیین فرمان اول برای مدیریت انگاره‌ها اظهار کرد: مشکل اول انگاره‌ها این است که دیده نمی‌شوند. پس توجه کنیم که انگاره داریم؛ جایی که داریم فریفته می‌شویم به انگاره توجه کنیم. هوشیاری نسبت به انگاره‌ها داشته باشیم. از خود بپرسیم: آیا من از فلانی نقاشی دارم؟ پس گام اول غفلت‌زدایی است.

استاد دانشگاه تهران در تبیین فرمان دوم برای مدیریت انگاره‌ها گفت: باید انگاره را روبروی خود قرار بدهیم و خوبی‌ها و بدی‌هایش را ببینیم که این همان شناخت است.

وی در تبیین فرمان سوم برای مدیریت انگاره‌ها اظهار کرد: پس از شناخت باید انگاره‌ها را بسنجیم و نقد کنیم، مثلاً محتوا و پیامدهای‌شان را بررسی کنیم. همچنین باید توجه کنیم که انگاره‌ها زشت و زیبا هستند، نه صدق و کذب.

قراملکی در تبیین فرمان چهارم برای مدیریت انگاره‌ها گفت: زنجیره‌ای درست کنیم و پنج مرحله «چرا» بپرسیم. البته دشوار است چون ما از دیدن علل فرار می‌ کنیم. هر انگارۀ منفی در ذهن ما، نتیجۀ پشت کردن به یک مسئولیت است. انگاره‌های منفی مواد مخدر وجدان ما هستند و مادر انگاره‌ها، انگارۀ «خودبرتربینی» است.

وی در تبیین فرمان پنجم برای مدیریت انگاره‌ها اظهار کرد: پیشگیری نوعی کنترل است و باید هوشیار باشم که می‌تواند حادثه‌ای ناگوار رخ بدهد و پیشگیری کنیم. باید از انگاره‌های منفی خودمان، دیگران و دیگران نسبت به خودمان پیشگیری کنیم. مثلاً شفاف بودن مسئولان پیشگیری انگارۀ منفی دیگران نسبت به آنان است؛ نشنیدن غیبت، پیشگیری انگاره‌سازی برای خود است و...

استاد دانشگاه تهران در تبیین فرمان ششم برای مدیریت انگاره‌ها گفت: عفو، مدل پاک کردن و درمان انگاره‌هاست. عفو به معنای فراموش کردن نیست، واقعیت و انگاره‌ها را ببینیم ولی پاکش کنیم، من چنان قوی باشم که احساساتم را مدیریت کنم. ضمن اینکه به اصل تمایز بین داوری در افراد و شخصیت توجه کنیم و حکم افراد را از حکم شخصیت آنان جدا کنیم.

وی در تبیین فرمان هفتم برای مدیریت انگاره‌ها اظهار کرد: ائمه(ع) در این مورد پیشتاز بودند. اگر مثلاً همکاران معاونت قرآن، آنجا را خانوادۀ دوم خودشان بدانند انگاره‌آفرینی مثبت است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی