قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

استخاره با قرآن

سه شنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۱۲ ب.ظ

قرآن

استخاره، آخرین راه شرعی برای رفع سردرگمی در زمان انتخاب است. همچنین روش‌های مختلفی برای استخاره وجود دارد که قطعاً بهترین آن، استخاره با قرآن است زیرا کلام خدا و بهترین راهنمای بشر است. با این‌همه، استخاره گرفتن آن‌هم با قرآن، کار هرکسی نیست، طبعاً کسی که چنین کاری می‌کند علاوه بر رعایت آداب استخاره، باید تاحدودی با تفسیر قرآن آشنا باشد و مهمتر از آن اینکه باید شخصی باتقوا باشد تا قرآن او را هدایت کند و راه را به او نشان دهد.

آداب استخاره با قرآن این است که ابتدا سه مرتبه سورۀ اخلاص (توحید) قرائت شود، سپس سه مرتبه صلوات فرستاده شود، سپس گفته شود: «اللّهم إنی أسئلک بحقّ فاطمة و أبیها و بَعلها و بَنیها و السّر المستودع فیها أن تصلی علی محمّد و آل‌محمد و أن تنوّر بصری و بصیرتی و سرّی سریرتی بحقّهم یا أرحم الراحمین»، سپس سه مرتبه گفته شود: «یا الله کما تُراه» و در آخر، صفحه‌ای از قرآن گشوده شود که بر اساس تفسیر آیۀ ابتدایی آن صفحه، نتیجۀ استخاره مشخص می‌شود البته باید توجه داشت که به جز آیۀ اول سورۀ حمد و آیۀ 30 سورۀ نمل، عبارت شریفۀ «بسم الله الرحمن الرحیم» که در ابتدای سوره‌های قرآن آمده است، آیه محسوب نمی‌شود لذا اگر این مورد ابتدای صفحه بیاید طبعاً باید آیۀ شمارۀ یک مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس آنچه گفته شد کسانی که نه با تفسیر قرآن آشنایی کافی دارند نه تقوا دارند علاوه بر اینکه آنان را به تقوا دعوت می‌کنیم، می‌توانند برای استخاره از افراد باتقوا و آشنا با تفسیر قرآن، کمک بگیرند و افرادی که تقوا دارند اما با تفسیر قرآن آشنایی کافی ندارند می‌توانند با کلیک بر اینجا از بخش استخارۀ آنلاین دفتر آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) استفاده کنند.

منبع: پایگاه قرآنیان