قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

دکتر لسانی فشارکی

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) اواخر سال گذشته متن گفت‌وگویی با استاد دکتر لسانی فشارکی (دامت برکاته) را منتشر کرده است که ایشان در آن گفت‌وگو بیان کردند که کتب علوم قرآنی بر محور معارف قرآن نیستند و به همین دلیل، نیاز به تحول دارند و همچنین تأکید کردند که دلالت قرآن، قطعی است. متن این گفت‌وگو در زیر آمده است، همچنین با کلیک بر اینجا می‌توانید این گفت‌وگو را در خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) نیز ببینید.

دکتر محمدعلی لسانی فشارکی از اساتید برجسته حوزه علوم و معارف قرآن و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران در گفت‌وگو با کانون خبرنگاران ایکنا؛ نبأ، در توضیح لزوم محوریت معارف قرآن بر علوم قرآنی گفت: معارف قرآن از خود قرآن است اما علوم قرآنی از بیرون آمده و اطراف قرآن قرار گرفته است لذا طبعاً محوریت باید با معارف قرآن باشد یعنی اگر معارف قرآن، محور نباشد علوم قرآنی همچنان که بوده و هست می‌تواند کاملاً در حاشیه و حتی دور از قرآن نیز مطرح شود.

وی در مورد اینکه آیا کتب علوم قرآنی موجود بر محور معارف قرآن است یا نه، تصریح کرد: کتب علوم قرآنی نوعاً بر محور معارف قرآن نیست و بیشتر از خود قرآن، نگاه به بیرون از قرآن دارد و به همین دلیل کتب علوم قرآنی نیاز به تحول دارند و این تحول باید از مرکزیت، مرجعیت و جامعیت قرآن شروع شده و از اینجا باید به سمت علوم قرآنی برود.

این استاد برجسته حوزه علوم و معارف قرآن در پایان در مورد دلالت قرآن بیان کرد: قرآن هم قطعی الصدور و هم قطعی الدلالة است و نکته مهم این است که این دلالت برای کسی که آن را دریافت می‌کند قطعیت دارد و باید دید برای نفر دوم نیز قطعیت دارد یا ندارد، اگر نفر دوم نیز همان دلالت را دریافت کند باز هم قطعیت دارد ولی بحث از آنجا آغاز می‌شود که کسی بخواهد دلالتی که از قرآن گرفته است را به دیگران برساند که چالش‌های بسیاری دارد.

منبع: پایگاه قرآنیان