قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

علامه صادقی تهرانی

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) به عنوان تنها خبرگزاری تخصصی در حوزۀ قرآن، طی سالیان متمادی اقدام به نشر گزارش‌های نسبتاً خوبی از شخصیت، آثار و اندیشه‌های فقیه مصلح قرآنی، علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) کرده است. به همین مناسبت در ذیل لینک برخی از این گزارش‌ها آمده است.

سنت معصومین از دیدگاه آیت‌الله صادقی تهرانی عینیت قرآن را دارد

تفاوت میان قرآنیون و قائلان به تفسیر قرآن به قرآن

آیت‌الله صادقی‌تهرانی و نیم‌ قرن مجاهدت قرآنی/ تمجید علامه طباطبایی از تفسیر الفرقان

آیت الله صادقی تهرانی بیداری قرآنی را در حوزه نجف ایجاد کرد

تفسیر قرآن به قرآن کنار زدن روایت نیست

تفسیر قرآن به قرآن؛ عرصه جدال مخالفان و موافقان

واقعه غدیر خم در قرآن

اثبات حقانیت تشیع تنها با یک آیه از قرآن

ترجمه قرآن با قرآن، ترجمه‌ای ربانی است

ترجمه قرآن با قرآن بهترین روش ترجمه است

بهترین ترجمه قرآن کدام است؟

آیت‌الله العظمی صادقی؛ بزرگ انقلابی قرآنی

ضلع سوم از شاگردان علامه طباطبایی کیست؟/ فقیه قرآنی گمنام

سبک زندگی اسلامی از منظر قرآن و عترت

امام‌خمینی(ره)، کلاه شرعی در باب ربا را حرام می‌دانستند

تمایز علامه و آیت‌الله در تفسیر قرآن‌به‌قرآن

عهدی که خدا از پیامبرانش گرفت

منبع: پایگاه قرآنیان