قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

بررسی انتقادات از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی

سه شنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۴، ۰۲:۴۰ ب.ظ

علامه صادقی تهرانی

عموماً دو نوع انتقاد از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) می‌شود، نوع اول، انتقاداتی است که مبنایش اعتقاد به ظنی الدلالة بودن قرآن است که این انتقادات در واقع، اتهاماتی ناروا به قرآن هستند و هرگز پذیرفته نیستند و در این پایگاه بارها به تفصیل، دلایل رد ظنی الدلالة بودن قرآن را بیان کرده‌ایم که به عنوان نمونه، در این مورد مطلبی در اینجا قرار دارد. اما نوع دوم انتقادات که بعضاً از جانب معتقدان به تفسیر قرآن با قرآن بیان می‌شود را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد؛ اولاً انتقاد به تندرو بودن آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) تا جایی که تقلید از کسانی که قرآن را ظنی الدلالة می‌دانند را جائز نمی‌دانستند، ثانیاً انتقاد به مهجوریت روش تدبر در قرآن در تفسیر ایشان! و ثالثاً ضعیف بودن نگاه ولایی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه). لذا در ادامه این مطلب، سه انتقاد مذکور را بررسی کرده‌ایم.

1. بررسی تندرو بودن

همانطور که گفته شد برخی معتقدند با اینکه آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) روششان درست بوده است اما در این راه، تند رفته‌اند و نباید فتوا به عدم جواز تقلید از کسانی که قرآن را ظنی الدلالة می‌دانند می‌دادند!

در جواب این منتقدان باید گفت که اولاً آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) به این مطلب فقهی رسیده بودند، آیا مرجعی که به مطلبی فقهی دست می‌یابد نباید آن مطلب را بازگو کند؟!

ثانیاً کسانی که به این دلیل به آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) خرده می‌گیرند باید به قریب به اتفاق مراجع تقلید خرده بگیرند زیرا با بیت همۀ مراجع تقلید تماس گرفته‌ایم و از همۀ آنان پرسیده‌ایم که آیا تقلید از کسی که قرآن را قطعی الدلالة می‌داند جائز است؟ که قریب به اتفاق بیوت آقایان گفتند: «خیر، جائز نیست!» جالب است که یکی از مراجع که اتفاقاً خودش گوشی را برداشت از شاگردان علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه) است و درس تفسیر قرآن با قرآن دارد!

ثالثاً اعتقاد به ظنی الدلالة بودن قرآن موجب تغییر بسیاری از فتاوای رسمی است، فتاوایی که حقوق هماهنگ زن و شوهر را زیر پا می‌گذارند و یا زکات را عملاً می‌پیچانند و یا رباخواری را با نام بانکداری اسلامی تطهیر می‌کنند! چگونه ممکن بود آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) این‌همه فتاوای خلاف قرآن را جائز بدانند؟! و این چه تفکری است که ما دم از قرآن بزنیم اما بر مطالب خلاف قرآن نیز صحه بگذاریم؟!

2. بررسی مهجوریت روش تدبری در نگاه به قرآن

این انتقاد، بسیار عجیب است! همه می‌دانند که آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) از اولین پرچم‌داران فهم و تدبر در قرآن هستند و در این راه مورد هجمه‌های بسیاری از حوزوین واقع شدند، لذا شاید منظور منتقدانی که این انتقاد را مطرح کرده‌اند این باشد که در روش تفسیر الفرقان، نگاه تفسیری بر نگاه تدبری می‌چربد که در این صورت حق دارند و این مطلب کاملاً طبیعی است چراکه الفرقان، کتابی تفسیری است، نه تدبری! و این مطلب، اختصاص به الفرقان نیز ندارد بلکه بسیاری از تفاسیر قرآن به قرآن مثل تفسیر تسنیم نیز همینطور هستند.

آنچه اهمیت دارد این است که روش آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) این بوده است که ابتدا، قرآن را به صورت ترتیبی بررسی کرده‌اند سپس به بررسی موضوعی قرآن پرداخته‌اند یعنی ابتدا نگاه تدبری سپس نگاه تفسیری قرآن با قرآن داشته‌اند و در این راه همانند استادشان، علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه) تحمیل بر قرآن نداشته‌اند بلکه رأی قرآن را بر رأی خود مقدم داشته‌اند.

3. بررسی ضعف نگاه ولایی

این انتقاد نیز انتقادی به دور از انصاف است زیرا آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) سال‌ها قبل از انقلاب و آن زمانی که آیت‌الله کاشانی (رحمة الله علیه) حرکت سیاسی علیه رژیم شاهنشاهی داشتند همراه ایشان بودند و این مسیر را تا جایی ادامه دادند که در مسجد اعظم قم انتقادات تندی علیه رژیم شاهنشاهی کردند و به پیشنهاد و کمک امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) روانه خارج از کشور شدند و آن زمان که بحث انتخاب بنی صدر برای ریاست جمهوری بود، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «رئیس جمهور ما امام است/ ریاست غیر او، حرام است» کدام یک از مراجع تقلید فعلی در آن زمان، چنین سخنانی داشتند؟!

آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) حمایت از ولایت فقیه را تا آخر عمر داشتند البته ایشان همواره معتقد بودند ولی فقیه بر دیگر فقها ولایت ندارد بلکه بر عامۀ مردم ولایت دارد زیرا هیچکس بر همانند خودش ولایت ندارد و این مطلبی است که امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) نیز در رسالۀ خود به آن اذعان کرده‌اند زیرا تقلید کردن مجتهد را حرام دانسته‌اند، بنابراین قائل بودن به ضعف در نگاه ولایی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) مساوی با قائل بودن به ضعف در نگاه ولایی امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) است!

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۵)

این را جدی گفتید?
از قریب به اتفاق مراجع استفتا کردیم و قائل به قطعی الدلاله بودن قران( آیت الله صادقی) را جایز التقلید ندانستند.
پاسخ:
مگر مطلبی شوخی‌بردار است؟!
شما اگر شک هم دارید همین را در قالب سؤال برای آقایان بفرستید و پاسخ را با چشم خودتان مشاهده کنید.
با تشکر که سوال بالا را جواب دادید. البته با تاخیری که فکر کردم قصد جواب دادن ندارید.
 موضوع که خیر ، شوخی بردار نیست اما متن آن سبب توقف میشود .
من همانروز خواندن مطلب از سایت ۰۰۰ استفتا کردم، جواب سر راست  ندادند و گفتن شرایط انتخاب مرجع در رساله ها آمده ، این یعنی مخالفت ندارند. البته اطمینان آور نیست. 
پاسخ:
اینکه به شما گفتند شرایط در رساله‌ها آمده است یعنی آنچه باید به توی عامی گفته می‌شد گفته شده پس دیگر در این امور دخالت نکن!
می‌بینید، حتی مخاطب را آن‌قدر آدم حساب نمی‌کنند که یک پاسخ مشخص بدهند. آن‌وقت چطور می‌توان از آنان تقلید کرد؟!
سلام علیکم، قصد من بحث و جدل کردن نیست فقط مایه اطمینان خواستم بدانم آیا همین سوال( تقلید از مجتهدی که قرآن را قطعی الدلاله بداند جایز است) را پرسیدید?
 آیا از  مراجع معروفی که اسم ورسم دار هستن هم استفتا کردید? مثل مراجع معرفی شده توسط جامعه مدرسین?
 به هر حال تعارف که نداریم دین خدا جای مسامحه نیست همه چی باید صریح گفته شود. همانطور که آیت الله صریح و رک بودن. ممنون
پاسخ:
سلام علیکم و رحمة الله
سؤالاتی که ما می‌فرستیم از تمام کسانی است که اعلام مرجعیت کرده‌اند یعنی مراجع مورد تأیید جامعۀ مدرسین نیز جزئی از پاسخ دهندگان هستند. البته دفتر برخی آقایان پاسخ کتبی روشن نمی‌دهد لذا با دفاتر رسمی‌شان تماس تلفنی می‌گیریم تا پاسخ روشن را دریابیم.
نتیجه اینکه قریب به اتفاق آقایان، با قطعی الدلالة بودن قرآن مخالف هستند و مرجعیت کسی را که اعتقاد به قطعی الدلالة بودن قرآن داشته باشد قبول ندارند.
ضمناً از همۀ این‌ها مهمتر واقعۀ جانسوز عاشورای قرآن است؛ درس تفسیر هزار نفری آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را مشتی از اراذل و اوباش قمی با قمه‌کشی و قرآن پاره کردن و کتک زدن طلاب علوم و معارف قرآن، تعطیل کردند اما صدای هیچ‌کدام از آقایان درنیامد! تو خود حدیث مفصل، بخوان از این مجمل...
با سلام.تشکر از مطالب شما. خیلی دوست دارم بدانم نظر حضرت آیت الله صادقی تهرانی در مورد تقریب و  وحدت. ونظرشان در مورد تشیع افراطی یا همان تشیع انگلیسی چیست.
پاسخ:
سلام علیکم
مرحوم آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی اهل سنت را هم مسلمان می‌دانستند و قائل بودند همۀ دین‌داران (مسلمانان، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و صابئین) به شرط ایمان، تقوا و عمل صالح می‌توانند به بهشت بروند. همچنین ایشان بر مبنای آیات کلام‌الله قطعاً معتقد بودند امت اسلامی (مسلمان از هر مذهبی) باید وحدت داشته باشند.
همچنین شکی نیست در نظر ایشان بر مبنای قرآن، چه افراط و چه تفریط هرگز پذیرفته نیست یعنی هم شیعه‌ای که در عزای حسینی قمه می‌زند و در ملأ عام مقدسات دیگر مذاهب را لعن می‌کند در نظر ایشان این کارش جائز نیست و هم شیعه‌ای که می‌گوید فلان ملعونان، ملعون نبودند این کارش جائز نیست.

اینکه امام گفته اند مجتهد نباید تقلید کنه منظور در اعمال فردیه و همه ی علما هم همین رو میگن . اما در مسائل اجتماعی و عمومی باید همه فقها هم تابع ولی فقیه باشن ، دلیل این حرف هم حدیث مقبوله ی عمربن حنظله هست که حدیثیه از امام صادق علیه السلام که فرمودن هرکس سخن فقیه حاکم رو رد کنه حرف ما رو رد کرده و این درحد شرک به خداست . در این حدیث عامه ی مردم چه مجتهد و عالم و چه مقلدین یکسان هستن نسبت به گناه مخالفت با فقیه حاکم. در ضمن علما هم همین رو گفتن 
پاسخ:
با این استدلال امثال معاویه و یزید در لباس دین و به اسم دین، حکومت ظالمانه برپا خواهند کرد و چنان ضربه‌ای به اسلام و مسلمین خواهند زد که تا قرن‌ها سر بلند نکنند.
اصلاً امر به معروف و نهی از منکر اولاً امر و نهی کردن حکومت است همانطور که امام‌حسین(ع)، آن به اصطلاح خلیفۀ مسلمین را امر و نهی کرد.
هیچ اصلی هرگز نمی‌تواند امر به معروف و نهی از منکر حکومت را تعطیل کند چون از خون امام معصوم و خانواده و یارانش پاک‌تر نداریم که آن‌طور ریخته شد اما امر به معروف و نهی از منکر را تعطیل نکردند.
بله، در وادی عمل یک وقت می‌گوییم هر کسی از آقایان نظری دارند، کدام نظر و یا کدام فرد حاکم باشد؟ مشخص است که آن نظر و یا کسی باید حاکم باشد که اکثریت با آن موافقند ولو خلاف شرع باشد! اما اینکه شما نظرت را در همان مسئلۀ اجتماعی یا سیاسی برای خودت داشته باشی و بالاتر از آن لازم ببینی دیگران را امر و نهی کنی مشکلی ندارد و اصلاً واجب است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی