قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

بشارت دوازده امام در تورات

پنجشنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۵ ب.ظ
هاجر و اسماعیل

ما مسلمانان معتقد هستیم که تورات و انجیل دچار تحریف شده‌اند. با این‌همه مسلماً همۀ بخش‌های این دو کتاب تحریف نشده است، مثلاً در تورات و انجیل می‌بینیم که در بخش‌هایی بشارت رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) داده شده است1 که هیچ دلیلی ندارد یهودیان و یا مسیحیان این قسمت را تحریف کرده باشند زیرا به ضرر برخی ادعاهای خودشان است. همچنین مطلب صحیح2 و جالب دیگری که در یکی از بندهای تورات یا عهد عتیق آمده است اشاره به 12 امیر (ولی امر) از نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) دارد.
در بند 20 از فصل 17 پیدایش، خدای متعال خطاب به حضرت ابراهیم (علیه السلام) می‌فرماید:
«اما در مورد اسماعیل نیز تقاضای تو را اجابت نمودم و او را برکت خواهم داد و نسل او را چنان زیاد خواهم کرد که قوم بزرگی از او به وجود آید. دوازده امیر از میان فرزندان او برخواهند خاست.»
نیک مشخص است که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) از نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) است و 12 امیر نیز همان دوازده امام (علیهم السلام) هستند که خاندان حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) هستند و هرگز در هیچ مذهبی جز تشیع دوازده امامی اعتقاد به 12 امیر وجود ندارد. لذا این بند از تورات، خود نشانه‌ای دیگر بر حقانیت دوازده امام (علیهم السلام) است.


1. بشارات تورات و انجیل در مورد رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به تفصیل در کتاب بشارات عهدین نوشتۀ آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) آمده است.

2. صحت و عدم تحریف بشارت 12 امام (علیهم السلام) در تورات از اینجا مشخص می‌شود که دین مسیحیت سه قرن قبل از بعثت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) در امپراتوری روم رسمیت می‌یابد و از این دوران به بعد عهدین یعنی تورات و انجیل به قدری منتشر می‌شود که دیگر امکان تحریف آن وجود ندارد. لذا هیچ دلیلی وجود نداشته یهودیان یا مسیحیان بخواهند در مورد افرادی که هیچ شناختی از آن ندارند چنین تحریفی بکنند. اتفاقاً به طور طبیعی تا آن زمان اگر می‌خواستند تحریفی کنند باید تحریفی می‌کردند که نسل حضرت اسماعیل (علیه السلام) را در منابع خودشان تضعیف کنند چراکه برای آنان، نسل رقیب محسوب می‌شود.
منبع: پایگاه قرآنیان