قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

چرا دشمنان معصومین را لعن می‌کنیم؟

شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۴، ۰۱:۰۶ ق.ظ

لعن

برخی از برادران اهل سنت می‌خواهند بدانند چرا شیعیان، برخی از خلفای آنان را لعن می‌کنند. در ادامه برای مثال به بررسی دلایل لعن یکی از آن افراد بر اساس قرآن و کتب حدیثی بخاری و مسلم پرداخته شده است.

اولاً در آیۀ 57 سورۀ احزاب آمده است: ﴿إِنَّ الَّذِینَ یُؤْذُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَأَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا مُهِینًا؛ بی‌گمان کسانی‌که خدا و پیامبرِ او را آزار می‌رسانند، خدا آنان را در دنیا و آخرت لعنت کرده، و برایشان عذابی اهانت‌بار آماده ساخته است.

ثانیاً در احادیث 3437 و 3483 بخاری آمده است: «رسول الله (ص) قال: فاطمة بضعة منی فمن أغضبها أغضبنی؛ رسول خدا (ص) گفت: فاطمه، پاره‌ای از جسم و جان من است. پس هرکس او را به خشم آورد، مرا خشمگین کرده است.»

همینطور در حدیث 4483 مسلم آمده است: «قال رسول الله (ص): إنما فاطمة بضعة منی یؤذینی ما آذاها؛ رسول خدا (ص) گفت: همانا فاطمه، پاره‌ای از جسم و جان من است. هرکس او را بیازارد، مرا آزرده است.»

ثالثاً در حدیث 2926 بخاری آمده است: «فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رسول اللَّهِ صلى الله علیه وسلم فَهَجَرَتْ أَبَا بَکْرٍ فلم تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حتى تُوُفِّیَتْ؛ فاطمه دختر رسول خدا از ابوبکر ناراحت و از وى روى گردان شد و این ناراحتى ادامه داشت تا از دنیا رفت.»

همینطور در حدیث 1549 بخاری آمده است: «فَوَجَدَتْ فَاطِمَةُ على أبی بَکْرٍ فی ذلک فَهَجَرَتْهُ فلم تُکَلِّمْهُ حتى تُوُفِّیَتْ؛ فاطمه بر ابوبکر غضب کرد و با وى سخن نگفت تا از دنیا رفت.»

نتیجه: جمع بین آن آیۀ شریفه و احادیث بخاری و مسلم مشخص می‌کند که شیعیان در لعن کردن حق دارند زیرا آن فرد حتی طبق کتب مورد قبول خود اهل سنت نیز محکوم به لعن است.

منبع: پایگاه قرآنیان