قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

دانلود آثار آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی

جمعه, ۵ تیر ۱۳۹۴، ۰۲:۱۲ ق.ظ

آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رض)

اگر نگوییم بی‌نظیر، مسلماً آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) یکی از شخصیت‌های کم‌نظیر علمی و عملی در طول تاریخ اسلام هستند. در توصیف ایشان همین بس که شاگردشان در فقه، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) بودند. کسی که فقه را نه تقلید از قدما که فهم قرآن و حدیث و همچنین ارجاع حدیث بر قرآن می‌دانستند و فقه ناب جعفری را از ورطۀ نابودی رهانیدند.

آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) تنها مرجعی بودند که خودشان یک تنه در برابر رضاشاه ایستادند و رضاشاه از هیبتشان جرأت نمی‌کرد در محضرشان تعرضی به اسلام و مسلمین بکند و حتی رضاشاه برای دستبوسی به محضرشان وارد می‌شد ولی اجازه نمی‌یافت!

آیت‌الله العظمی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) تنها کسی بودند که با وجود اعلمیت قطعی در زمان حیاتشان، برای معرفی خودشان و مرجعیتشان هرگز کوششی نکردند بلکه همانند رسول الله (صلی الله علیه و آله) به تعلیم و تربیت شاگردانی پرداختند که درستی آن کارشان امروز مشخص می‌شود. در مورد عظمت این عالم عامل و این مرجع عارف که اعلمیت‌اش مسلّم و مقام عرفانی‌اش کامل بود سخن بسیار است اما در این مطلب قصد توضیح آن را نداریم که اگر داشتیم نیز زبان ما قاصر بود.

در ادامه، لینک دانلود دو اثر گرانبهای این شخصیت عظیم‌الشأن ارائه شده است. البته لازم به ذکر است این دو اثر از بین ده‌ها بلکه صدها اثری است که ایشان داشته است و بقیۀ آثار توسط ساواکی مصادره شده و به ما نرسیده است و شاید بعضی از آثار نیز نزد فرزندان و نوه‌هایشان باشد.

 

 

 

منبع: پایگاه قرآنیان