قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

مرجع تقلید اعلم قرآنی

پنجشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۵:۴۴ ب.ظ

علامه محمد صادقی تهرانی (رض)

فقهای اسلامی به سه دستۀ مختلف قابل تقسیم هستند. دستۀ اول که اکثریت قریب به اتفاق فقها را تشکیل می‌دهند فقهشان عملاً تنها برمبنای حدیث است. این دسته معتقدند که ما قرآن را نمی‌فهمیم و اگر چیزی نیز بفهمیم و خلاف قرآن باشد احتمالاً ما غلط فهمیده‌ایم! اعتقادات این دسته از آنجا ناشی می‌شود که اینان از ابتدا جایگاهی برای احادیث جعلی و همچنین اشتباهات غیرعمدی در نشر احادیث قائل نشده‌اند. دستۀ دوم که اینان نیز جدیداً طرفدارانی پیدا کرده‌اند معتقدند که فقط و فقط قرآن ملاک است و حدیث هرگز جایگاهی ندارد! اعتقاد این دسته نیز اصلاً برمبنای خود قرآن هم غلط است زیرا خدای متعال در آیات بسیاری علاوه بر امر به اطاعت از خودش، امر به اطاعت از رسول الله (صلی الله علیه و آله) نیز فرموده است یا در آیاتی چند امر به بیان قرآن (نه فقط ابلاغ) توسط شخص رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرموده است. بنابراین حتی طبق قرآن نیز مشخص است که برای ما فقط قرآن کافی نیست بلکه ما به احادیث نیز نیازمندیم.

اما دستۀ سوم کسانی هستند که عملاً هم از قرآن و هم از حدیث بهره می‌برند. اینان که اقلیت مسلمانان را تشکیل داده‌اند در واقع عاملان حقیقی به ثقلین هستند. این دسته معتقدند که بالاخره آنچه از قرآن بر ما روشن می‌شود را نباید کنار بگذاریم! درست است که همه قرآن را نمی‌فهمیم اما مگر می‌شود همانقدر که بر ما روشن شده است نیز غلط باشد؟! یعنی نعوذبالله خدای متعال بلد نبوده کلام واضحی برای ما بفرستد؟! و اگر بلد بوده اما نخواسته است پس اصلاً چرا همین کلام را برای ما فرستاده است؟! البته این دسته به این مطلب نیز کاملاً مقید هستند که در فهم قرآن هرگز نباید سهل انگاری کرد بلکه باید قرآن را به صورت ترتیبی و موضوعی بررسی کرد و در آن تدبر نمود تا از آن چیزی فهمیده شود.

دستۀ سوم در بین مراجع تقلید معاصر شیعه یک شخصیت برجسته دارند و آن نیز علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است. البته کسانی بودند و هستند که مرجع تقلید نیز شدند و قرآن را نیز حتی بدون پیش فرض غلط بررسی کرده‌اند و فهمیده‌اند اما آنان نیز در نهایت جرأت نکرده‌اند که خلاف شهرت فتوا دهند فلذا قرآن را عملاً وارد فقه نکرده‌اند! اینان به همان تفسیر قرآن با قرآن بسنده کرده‌اند و حتی اگر اعلام مرجعیت نیز نموده‌اند اما محور فقهشان عملاً قرآن نیست. لذا با توجه به مطالب مختصری که به زبان ساده ارائه شد، مرجع تقلید اعلم قرآنی، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) هستند.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۲)

طبق نظر ایت الله صادقی تهرانی(ره) باید از کسی تقلید کرد ک در باره مسایل مختلف مبنا را قران نهد و حدیث مطابق با ان . حال بنده با مطالعه رساله ایشان و مطالعه کارهای او متوجه شدم ک ایشان مسایل مختلف را بدون ترس از حوزه و مسایل خاص مطرح کرده اند اما متاسفانه مراجع دگر مصلحت  جامعه را درنظر دارند نه حکم الهی حال با نظر جامعه مدرسین ایت الله صادقی تهرانی جز لیست نیستند ک شاید به خاطر مسالی باشد ک ... . اما من با مطالعه شیویه ی ایت الله صادقی در یافتم ک واقعا ایشان مساله ها را مطابق دین گفته اند و واقعا بعضی ها ک معرفی شده اند من ب صداقت انها اطمینان ندارم حال تکلیفم چیست ایا میتوانم از ایشان تقلید کنم  البته اینجانب تحصیلات حوزوی  نداشته و مهندس هستم
و همچنین من میخواهم ک مرجعم اعلم قرانی باشد چون ب نظر من ک حقیقت نزد انهاست حال  اگر اجازه تقلید از ایت الله صادقی را ندارم کسی را معرفی کنید ک اعلم قرانی باشد
 با تشکر .

لطفا سریع پاسخ دهید
و درصورت امکان ایمیل کنید جواب را.
پاسخ:
سلام علیکم
خدای متعال در قرآن کریم، ما را به پیروی از «احسن القول» امر کرده است. همچنین بدون شک، در مسائل فقهی، «احسن القول» همان است که در رسالۀ توضیح المسائل نوین، نوشتۀ علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) آمده است.
بنابراین نه تنها شما اجازۀ تقلید از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را دارید بلکه واجب است از ایشان تقلید کنید، مخصوصاً پس از اینکه متوجه شدید ایشان مرجع اتقی در بیان احکام بر مبنای قرآن و سنت قطعیه هستند و هرگز بیان احکام خدا را فدای هواس نفسشان نمی‌کنند.
سلام 
ما میتوانیم از ایشون تقلید کنیم ؟ چون در روش های مرج گرفتن از دو نفر باس پرسید حالا لطفا برامون بپرسید و بهمون بگید . لطفا ایمل کنید نتیجه شو
پاسخ:
سلام علیکم
اولاً همانطور که قبلاً گفته شد، شما نه تنها می‌توانید از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) تقلید کنید بلکه واجب است چنین کنید. پیشنهاد می‌کنیم در اسرع وقت حتماً مسائل تقلید در توضیح المسائل نوین را بخوانید تا از روی علم، دقیقاً بدانید از چه کسی و چه چیزی و بر چه مبنایی تقلید می‌کنید.
ثانیاً اگر مبنای‌تان بخواهد این باشد که ما دو نفر را نام ببریم که به شما بگویند آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) اعلم است اگرچه ما به این‌کار توانا هستیم (حجج‌الاسلام والمسلمین محسن نورانی، ایمان ضرابی، علی چراتیان و... بر اتقی و اعلم بودن آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) گواه هستند) اما طبعاً مخالفان ما نیز توانا هستند افرادی را نام ببرند که مثلاً بگویند آیت‌الله وحید خراسانی اعلم است! بنابراین با این روش به هیچ نتیجۀ مشخصی نخواهید رسید!
لازم است از خود قرآن کمک بگیرید برایتان روشنگری کند که از چه کسی تقلید کنید؛ چون قرآن، خودش را «تبیاناً لکل شی؛ روشنگر برای هر چیزی» معرفی کرده است. اصلاً می‌توانید با همین حقیقت قرآنی یعنی «روشنگر بودن قرآن» به مقایسۀ مراجع تقلید بپردازید. به جز آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و آیات عظام سید کمال حیدری و عبدالله جوادی آملی (حفظهما الله)، هیچ‌یک از مراجع تقلید، حتی قائل نیستند که قرآن روشنگر است چون دلالات آن را ظنی می‌دانند. اگرچه آیات عظام حیدری و جوادی آملی (حفظهما الله) نیز عملاً در بسیاری از موارد تقیه می‌کنند و احکام قرآن را بعضاً بیان نمی‌کنند (که به حضرات آقایون طرفدار فقه سنتی بر نخورد!) هرچند آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری (مد ظله العالی) در بیان احکام قرآنی نسبت به حضرت آیت‌الله جوادی آملی (حفظه الله) جسورتر است اما باز هم هیچ‌یک به مانند علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) احکام خدا را شجاعانه بیان نکرده‌اند که با مقایسۀ رسائل و کتب این بزرگان و یا حضور در محضرشان، این مطالب را خواهید دانست.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی