قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

مرجع تقلید اعلم قرآنی

پنجشنبه, ۴ تیر ۱۳۹۴، ۰۵:۴۴ ب.ظ

علامه محمد صادقی تهرانی (رض)

فقهای اسلامی به سه دستۀ مختلف قابل تقسیم هستند. دستۀ اول که اکثریت قریب به اتفاق فقها را تشکیل می‌دهند فقهشان عملاً تنها برمبنای حدیث است. این دسته معتقدند که ما قرآن را نمی‌فهمیم و اگر چیزی نیز بفهمیم و خلاف قرآن باشد احتمالاً ما غلط فهمیده‌ایم! اعتقادات این دسته از آنجا ناشی می‌شود که اینان از ابتدا جایگاهی برای احادیث جعلی و همچنین اشتباهات غیرعمدی در نشر احادیث قائل نشده‌اند. دستۀ دوم که اینان نیز جدیداً طرفدارانی پیدا کرده‌اند معتقدند که فقط و فقط قرآن ملاک است و حدیث هرگز جایگاهی ندارد! اعتقاد این دسته نیز اصلاً برمبنای خود قرآن هم غلط است زیرا خدای متعال در آیات بسیاری علاوه بر امر به اطاعت از خودش، امر به اطاعت از رسول الله (صلی الله علیه و آله) نیز فرموده است یا در آیاتی چند امر به بیان قرآن (نه فقط ابلاغ) توسط شخص رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرموده است. بنابراین حتی طبق قرآن نیز مشخص است که برای ما فقط قرآن کافی نیست بلکه ما به احادیث نیز نیازمندیم.

اما دستۀ سوم کسانی هستند که عملاً هم از قرآن و هم از حدیث بهره می‌برند. اینان که اقلیت مسلمانان را تشکیل داده‌اند در واقع عاملان حقیقی به ثقلین هستند. این دسته معتقدند که بالاخره آنچه از قرآن بر ما روشن می‌شود را نباید کنار بگذاریم! درست است که همه قرآن را نمی‌فهمیم اما مگر می‌شود همانقدر که بر ما روشن شده است نیز غلط باشد؟! یعنی نعوذبالله خدای متعال بلد نبوده کلام واضحی برای ما بفرستد؟! و اگر بلد بوده اما نخواسته است پس اصلاً چرا همین کلام را برای ما فرستاده است؟! البته این دسته به این مطلب نیز کاملاً مقید هستند که در فهم قرآن هرگز نباید سهل انگاری کرد بلکه باید قرآن را به صورت ترتیبی و موضوعی بررسی کرد و در آن تدبر نمود تا از آن چیزی فهمیده شود.

دستۀ سوم در بین مراجع تقلید معاصر شیعه یک شخصیت برجسته دارند و آن نیز علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است. البته کسانی بودند و هستند که مرجع تقلید نیز شدند و قرآن را نیز حتی بدون پیش فرض غلط بررسی کرده‌اند و فهمیده‌اند اما آنان نیز در نهایت جرأت نکرده‌اند که خلاف شهرت فتوا دهند فلذا قرآن را عملاً وارد فقه نکرده‌اند! اینان به همان تفسیر قرآن با قرآن بسنده کرده‌اند و حتی اگر اعلام مرجعیت نیز نموده‌اند اما محور فقهشان عملاً قرآن نیست. لذا با توجه به مطالب مختصری که به زبان ساده ارائه شد، مرجع تقلید اعلم قرآنی، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) هستند.

منبع: پایگاه قرآنیان