قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

دعای نادعلی کبیر با ترجمۀ روان فارسی

دوشنبه, ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۱:۳۴ ق.ظ

دعای نادعلی کبیر

بِسمِ اللهِ الرَّحمن الرَّحیم

نادِ عَلیاً مَظهَرَ العَجائِب تَجِدهُ عَوَناً لَکَ فِی النَوّائِب لی اِلیَ اللهِ حاجَتی وَ عَلَیهِ مُعَوَّلی کُلَّما اَمَرتَهُ وَ رَمَیتَ مُنقَضی فی ظِلّ اللهِ وَ یُضِلل اللهُ لی اَدعُوکَ کُلَّ هَمٍ وَ غَمًّ سَیَنجَلی بِعَظَمَتِکَ یا اللهُ بِنُبُوَّتِکَ یا مُحَمَّدَ بِوَلایَتِکَ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ اَدرِکنی بِحقِّ لُطفِکَ الخَفیَّ اللهِ اَکبَرُ اَنا مِن شَرِّ اَعدائکَ بَریءٌ اللهُ صَمَدی مِن عِندِکَ مَدَدی وَ عَلَیکَ مُعتَمِدی بِحقِّ إِیاکَ نَعبُدُ وَ إِیاکَ نَستَعینُ یا اَبالغَیثِ اَغِثنی یا اَبَاالَحَسَنَین اَدرِکنی یا سَیفَ اللهِ اَدرِکنی یا بابَ اللهِ اَدرِکنی یا حُجهَّ اللهِ اَدرِکنی یا وَلِیَّ اللهِ اَدرِکنی بِحَقَّ لُطفِکَ الخَفیِّ یا قَهّارُ تَقَهَّرتَ بِا لقَهرِ وَ القَهرُ فی قَهرِکَ یا قَهارُ یا قاهِرَ العَدُوِّ یا واِلیَ الوَلِیِّ یا مَظهَرَ العَجائِبِ یا مُرتَضی عَلِیُّ رَمَیتَ مَن بَغی عَلَیَّ بِسَهمِ اللهِ وَ سَیفِ اللهِ القاتِلِ اُفَوَّضُ اَمری اِلیَ اللهِ اِنَّ اللهَ بَصَیرٌ بِالعَبادِ وَ اِلهُکُم اِلهٌ واحِدٌ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحمنُ الرَّحیمُ اَدرِکنی یا غیاثَ المُستَغیثیَنِ یا دَلیلَ المُتَحیِّرِینَ یا اَمانَ الخائِفینَ یا مُعینَ المُتَوَکِّلینَ یا رَاحِمَ المَساکینَ یا اِلهَ العالَمینَ بِرَحمَتِکَ وَ صَلَّی اللهُ عَلی سَیِّدِنا مُحَمَّدٍ وَ الِهِ اَجمَعینَ وَ الحَمدُ للهِ رَبِّ العالَمینَ

 

به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان

علی را بخوان که مظهر کمالات و صفات عجیبه است تا یاری کنندۀ تو در تمام مشکلات و سختی‌ها باشد. مرا به سوی خدا حاجتی است و در همۀ امور، تکیه‌گاه و اعتمادم بر اوست و امور گذشته و آینده‌ام را در زیر سایۀ لطف خدا گذرانده و می‌گذرانم و برای رفع و دفع هر ناراحتی و مشکلی، خدایا تو را می‌خوانم تا مشکل حل و مسائل روشن شود. قسم به بزرگی‌ات ای خدا و قسم به پیامبری‌ات ای محمد و قسم به ولایت و امامت تو ای علی، ای علی، ای علی، به حق لطف و محبت پنهانت مرا دریاب. «الله اکبر»، من از شر دشمنانت بیزاری می‌جویم. خدای بی‌نیاز، بی‌نیازکنندۀ من است و من از سوی تو یاری و مدد می‌شوم و بر تو به حق «ایاک نعبد و ایاک نستعین» اعتماد و تکیه دارم. ای یاری‌رسان بزرگ؛ مرا یاری کن و به فریادم برس. ای پدر حسنین، مرا دریاب. ای شمشیر خدا، مرا دریاب. قسم به لطف پنهانت ای غالب و پیروزمند بر همه به قهر و سلطنت خدایی و حال آنکه قهر و سلطنت در تفوق و غلبه و پیروزی تو است، ای غالب و پیروزمند بر دشمن، ای دوست دوست خدا، ای مظهر صفات عجیبه، ای مرتضی علی، یقین دارم هرکسی بخواهد به من ظلم و ستم روا دارد تو مولا او را به تیر و شمشیر کشنده بر زمین زده و از پای درمی‌آوری. من تمام امورم را به خدا واگذار می‌کنم، به درستی که خدا بصیر و بینا و آگاه بر بندگان است و قول خداست که در قرآن فرمود: «خدای شما، خدای مهربان است و غیر از او خدایی نیست و رحمتگر بر همگان و رحمتگر بر ویژگان است». ای فریادرس فریادخواهان، مرا دریاب. ای راهنمای سرگردانان، ای امان و آرامش دهندۀ ترسندگان، ای یاری‌کنندۀ پناه آورندگان، ای رحم کنندۀ بر فقرا و بی‌چارگان و ای پروردگار عالمیان، به رحمت بی‌کرانت مرا دریاب و بر سید و آقای ما حضرت محمد و خاندان او درود بفرست و ستایش، مخصوص پروردگار جهانیان است.

 

چگونگی خواندن دعای نادعلی کبیر

کسی که حاجتی دارد؛ اگر نادعلی را به نیت آن حاجت بخواند حاجتش برآورده می‌شود.

کسی که می‌خواهد شخص بزرگی دوستدار او شود؛ اگر نادعلی را سه مرتبه بخواند و بر خودش بدمد بعد نزد آن شخص بزرگ برود، آن شخص بزرگ، دوستدارش می‌شود.

کسی که فرزند می‌خواهد؛ اگر نادعلی را به نیت فرزند بخواند، صاحب فرزند می‌شود.

کسی که به دنبال مال دنیاست؛ اگر 9 مرتبه نادعلی را بخواند غنی می‌شود.

کسی که قرض دارد؛ اگر به مدت 15 روز، روزانه 22 مرتبه نادعلی را بخواند قرضش ادا می‌شود.

کسی که می‌خواهد از شر حیوانات و جن و انس محفوظ باشد؛ اگر نادعلی را همراه خود داشته باشد از شر محفوظ می‌ماند.

ضمناً مطابق حدیثی؛ کسی که دچار سحر و جادو شده است، اگر 100 آیۀ قرآن را از روی عقیده بخواند هر سحر و جادویی که باشد باطل می‌شود.

 

توصیۀ بسیار مهم: دعای نادعلی کبیر، صرفاً برخی حاجات دنیایی را برآورده می‌کند اما کسی که می‌خواهد بهترین زندگی را در دنیا و آخرت به دست آورد باید حتماً رسالۀ نوین آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را بخواند و به آن عمل کند؛ زیرا این رساله، تنها رسالۀ موجود بر اساس قرآن است. برای مشاهدۀ رسالۀ نوین، اینجا را کلیک کنید.

 

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۱۸)

سلام
باتشکر از لطف شما از گذاشتن متن این دعای ارزشمند.. من خودم دو بار به این دعا متوسل و هر دو بار کمتر از 24 ساعت جواب گرفتم.. جوابی که ظرف اینمدت تقریباا محال بود اما میخواستم توی گوشی م هم این دعا رو داشته باشم تا دایماا همراهم باشه و هرلحظه احتیاج شد همراه مباشه.. باز هم تشکر از کیفیت ه خوب تصویر دعا.. متشکرم.
پاسخ:
سلام علیکم
ممنون از پیام محبت‌آمیز شما.
سلام
بسیار قدردانی میکنم.. همیشه با خواندن این دعا حاجت گرفتم ..
دلم میخواست معنی کاملشم بدونم. بسیار ممنون و متشکر
پاسخ:
سلام علیکم
با تشکر از پیام شما، ما را در دعای خیرتان فراموش نکنید.
سلام ممنون از متن کامل و معنی که گذاشتین به حق اذان همه حاجت روا بشن منم به ارزوم برسم الهی
پاسخ:
سلام علیکم
کاری نکردیم. ان شاء الله.
سلام امیرالمونین اجر بدهد به بانی این صفحه
پاسخ:
سلام علیکم
با تشکر از شما
سلام طاعات وعباداتتون قبول ،خیلی ازدعای قشنگی که در اختیارم گذاشتید سپاسگزارم.لطفتون مستدام.
پاسخ:
سلام علیکم
کار خاصی نکردیم، التماس دعا.
با سلام من مشکلات جسمی فراوانی دارم هر دکتری رفتم جواب نگرفتم ولی متاسفانه تا الان هیچ وقت توسل نکرده ام .از امشب این دعا را  شروع به خواندن میکنم و توسل میکنم به مولا امام علی تا شاید فرجی شود.

پاسخ:
سلام علیکم
ان‌شاءالله نتیجه مطلوب حاصل شود.
سلام خدمت همه شما عزیزان ممنون از دعای خیلی خوبتون تورو خدا برام دعا کنید به ارزوم برسم به امید این دعا ارزو همه بر اورده بشه ٣ساله یکی رو دوس دارم پدر دختر قراره جواب بده ارزوی خوشبختی برا همه عزیزیان خدا خیرتون بده التماس دعا .اسماعیل از استان فارس شهرستان نیریز 
پاسخ:
سلام علیکم
ان‌شاء الله خیر است.
برای همه جوانان، از جمله شما، آرزوی عاقبت به خیری داریم. هم دعا و هم تلاش کنید تا موفق شوید.
سلام این دعا مثله معجزه میمونه من هر وقت مشکلی داشتم و به این دعا متوسل شدم حاجتمو خیلی سریع گرفتم . ممنون از ترجمه خوبتون.
پاسخ:
سلام علیکم
الحمدلله، قابلی نداشت.
 • دعای ناد علی
 • تشکر از شما
  با سلام واقعا بی نظیره با خلوص نیت بخونید حاجت میده  ممنون


  پاسخ:
  سلام علیکم
  وظیفه بود.
  امید که همۀ برادران و خواهران گرامی، حاجت بگیرند.
  سلام ممنون که معنی دعا رو نوشتید چقدر زیبا و با عظمت هست. ادم احساس میکنه تمام دنیا بهم دست داده که پشتش باشن وحمایتش کنن. انشاءالله بحق صاحب دعا در کار همه گشایش بشه. امین
  پاسخ:
  سلام علیکم
  ممنون از پیام شما
 • حقیقت جو
 • برگرفته از سایت اسلام کوءست:

  آیا دعای معروف به «ناد علی» سند معتبری دارد؟
  پرسش
  آیا دعای معروف به «ناد علی» سند معتبری دارد و در منابع معتبر نقل شده و کیفیت خواندن آن چگونه است؟ آیا اگر کسی از این دعا یا هر دعایی حاجت گرفت، می توان به آن اعتماد کرد؟
  پاسخ اجمالی

  منظور از دعای ناد علی، شعر "ناد علیا مظهر العجائب* تجده عونا لک فی النّوائب * کلّ غمٍّ و هَمٍّ سَینجَلی *بِوَلایَتِکَ یا علیّ یا علی یا علی" است که در جلد 20 بحار الانوار ص 73 از قول میبدی، یکی از شارحان اهل سنت دیوان امیرالمؤمنین (ع) نقل شده است که متن روایت چنین است:

   

  و گفته شده است که به پیامبر در روز ا حد ندا شد:

   

  "ناد علیا مظهر العجائب * تجده عونا لک فی النّوائب

   

  کلّ غمٍّ و هَمٍّ سَینجَلی* بِوَلایَتِکَ یا علیّ یا علی یا علی."

   

  و به همین مقدار اکتفا شده و مطلبی که دلالت داشته باشد که می توان از این شعر به عنوان دعا استفاده کرد، نقل نشده است.

   

  از طرفی، با آنکه باید هر دعا را بر همان اساسی خواند که در روایت مرتبط وارد شده، اما باید در نظر داشت که برخی دستوراتی که در ارتباط با کیفیت خواندن "ناد علیا" بیان می شود، منشأ روایی نداشته و در کتب معتبر حدیثی چنین دستوراتی مشاهده نمی شود.

   

  به هر حال، خواندن آن به امید ثواب یا "قصد رجاء" اشکال ندارد .

   

  مراجع  معظم تقلید فرموده اند:

   

  خواندن دعاهایی که اعتبار سندش معلوم نشده، به امید ثواب، نه به قصد ورود اشکال ندارد.[1] یعنی به امید ثواب خوانده شود، نه به این قصد که از معصوم(ع) وارد شده است.

   

  نکته دیگر آن است که در عبادات، آنچه در مرحله اول اهمیت دارد، استناد آن به یکی از منابع معتبر است، اما در  خصوص ادعیه، بر اساس روایات وارده از معصومان، ایرادی ندارد که هر فردی با انشاء خود و به شرط عدم تعارض با آموزه های اسلامی، به مناجات با پروردگار بپردازد[2]، اما نمی توان اصلی کلی را مورد پذیرش قرار داد که اگر شخصی با خواندن دعا و یا پرداخت نذری به حاجت خویش رسید، دیگران نیز آن دعا را مانند دعایی مأثور و منقول از امامان (ع) دانسته و آن را به مجموعه دعاها و اعمال موجود اضافه کنند.

   

   

  [1]. آیت الله صافی گلپایگانی، معارف دین، ص 260؛ آیت الله فاضل لنکرانی، استفتائات، ج 2، ص 537،

  [2] حر عاملی، محمد بن الحسن، وسائل الشیعة، ج 7، ص 139، ح 8944، مؤسسة آل البیت، قم، 1409 هـ ق. " ِ عَنْ زُرَارَةَ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع عَلِّمْنِی دُعَاءً فَقَالَ إِنَّ أَفْضَلَ الدُّعَاءِ مَا جَرَى عَلَى لِسَانِک‏".

  پاسخ:
  آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)، در مباحث اصولی، خصوصاً در حوزۀ علوم قرآنی نگاه متفاوتی نسبت به دیگر مراجع تقلید داشتند زیرا ایشان ابتدا به طور مستقیم به قرآن رجوع می‌کردند و دیگر علوم دینی را بر مبنای قرآن می‌پذیرفتند و یا می‌فهمیدند.
  آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) به دلیل نگاه اصیل قرآنی که داشتند در مباحث اصولی معتقد بودند که بررسی سند روایت چندان اهمیتی ندارد؛ به طوری که اگر متن روایت با معارف قرآن کریم تضادی نداشت همین که سند روایت در نهایت به یکی از معصومین (علیهم السلام) برسد برای پذیرش آن روایت کفایت می‌کند چراکه خدای متعال فرموده است: «قل فللّه الحجّة البالغة» (انعام، 149).
  بر اساس آنچه بیان شد؛ خلاف آنچه از سایت اسلام کوئست نقل کردید، علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) به عنوان یکی از مراجع تقلید بلکه اتقی و اعلم مراجع تقلید، دعای نادعلی کبیر را صادره از معصوم (علیه السلام) می‌دانند.
 • هاتف کوی متقیان
 • سلام. متن ذکر نادعلی خیلی شبیه به اذکار صوفیه است. آیا تحقیقی درباره این مشابهت انجام شده؟ وشکرا
  پاسخ:
  سلام علیکم
  اگرچه نمی‌دانیم دعای نادعلی کبیر را با کدام دعای صوفیه شبیه می‌دانید اما بسیاری از ادعیۀ شیعیان با صوفیان شباهت‌های لفظی و محتوایی دارد، اینکه دلیل بر بطلان نمی‌شود.
  داعش هم می‌گوید: «لا اله الا الله»، ما هم می‌گوییم: «لا اله الا الله». حالا نتیجه بگیریم چون آن‌ها این ذکر را می‌گویند ما نگوییم؟!
  سلام علیکم

  بسیار تشکر از شما و همکارانتون بنده با توسل به خداوند متعال و این دعا به حاجت خویش رسیدم بسیار دعای زیبایی است
  متشکرم
  پاسخ:
  سلام علیکم و رحمة الله
  ممنون از پیامی که ارسال کردید. موفق باشید.

  سلام خسته نباشید ، حاجتی که من دارم در واقع در حد معجزه اس ! من به قدرت خدا شک ندارم ولی نمیدونم ایا خدا کمکم میکنه یا نه ،،، التماس دعا 
  پاسخ:
  سلام علیکم
   دعای مؤمن هدر نمی‌رود. وقتی شما حاجتی حلال دارید که برای آن دعا می‌کنید مطمئن باشید تأثیر دارد. لطفاً به روایت زیر توجه کنید.
  امام سجاد (علیه السلام) فرمودند: «دعاى مؤمن از سه حال خارج نیست: یا برای آخرتش ذخیره مى‏شود؛ یا در دنیا برآورده مى‏شود؛ یا بلایى را که مى‏خواهد به او برسد، دفع مى‏کند.» (تحف العقول، ص280).

  سلام. چندین روزه کارم شده گریه، شب و روز، حاجت دارم، توروخدا دعام کنید دارم میمیرم
  پاسخ:
  سلام علیکم
  دعا می‌کنیم حاجات حلال همۀ مؤمنان (به خصوص کسانی که به سختی افتاده‌اند) برآورده شود.

 • غزاله. ٢٠ساله.خدایا به امید تو
 • سلام عزیزاان من٣ساله حاجتی دارم و به این دعاها اعتقاد نداشتم
  الان بهش متوسل شدم لطفا دعا بفرمایید منم حاجت. روا بشم و بتونم با رسیدن به خواسته ام ب مردم کمک کنم
  نیت ام خیر و صلاحه و سلامتی مادرم هم از خدا خواستار ام
  امید وارم شما عزیزان دلپاک برام دعا کنید
  دعا کنین ایمان ام قویترشه تا چندی پیش بی اعتقاد بودم

  پاسخ:
  سلام علیکم
  اعتقاد پس از بی‌اعتقادی نشانۀ نگرش محققانۀ شماست. برای‌تان آرزو داریم که علم محققانه کسب کرده و توفیق عمل در مسیر رضای خدای متعال را داشته باشید که ایمان حقیقی این‌گونه محقق می‌شود.
  همچنین دعا می‌کنیم که خدای متعال حاجات شما را برآورده سازد.

  سلام:
  با تشکراز شما من نزدیک به یک سال همه چیز زندگیم ریخت به هم  چند وقته دارم این دعا را میخونم همین امشب خبری رسید به من که کل مشکلاتم حل شد یا علی جان
  پاسخ:
  سلام علیکم
  الحمدلله