قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

رسول جعفریان را بهتر بشناسید!

يكشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۲۶ ق.ظ

رسول جعفریان

رسول جعفریان را شاید بشناسید، وی به دلیل انتقادات تندش نسبت به تمدن ایرانی - اسلامی و همچنین علمای سرشناسی چون آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی (حفظه الله) معروف شده است. تا اینجای کار، ایرادی ندارد و هرکس آزاد است که انتقاداتی ولو تند نسبت به غیرمعصومان داشته باشد.

اما آنچه ایراد دارد این است که آن انتقادات تند جنبۀ تخریب داشته باشند یا اینکه بر مبنای تهمت‌های ساختگی این و آن باشند و نشر آن‌ها صرفاً مهر تأییدی بر آن تهمت‌ها شوند! بدتر آنکه این تهمت‌ها جمع شده و تبدیل به مجموعه‌ای شوند که در قالب کتاب در سطح جامعه منتشر شوند و بعداً تبدیل به چماقی برای برخی متحجرین شوند که یک مرجع تقلید نواندیش را منزوی کنند!

رسول جعفریان با آنکه خودش از طریق نهاد آموزشی سنتی در ایران یعنی حوزۀ علمیه رشد کرده و بعد به دانشگاه رفته است اما بیشتر گذشتۀ علمی ایران را چرندیات می‌داند! آقای جعفریان مگر غیر از این است که ایران همواره بر قلۀ تمدن اسلامی قرار داشته است؟ آقای جعفریان مگر غیر از این است که حتی آرنولد تویین‌بی (پژوهشگر و مؤرخ انگلیسی که بین دو جنگ جهانی، نخست وزیر بریتانیا بود) نیز اذعان کرده تنها تمدنی که فعلاً خفته است اما در آینده می‌تواند با تمدن غرب رقابت کند، تمدن اسلام (با محوریت ایران) است؟

دربارۀ چرندیات رسول جعفریان نسبت به حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی (حفظه الله) سخن رفته است اما در مورد تهمت‌های وی نسبت به مرجع تقلید مظلوم شیعه، علامۀ مجاهد، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) کمتر سخن رفته است بنابراین در انتها، کتاب «پاسخ به اتهامات مکتوب» را قرار داده‌ایم که جوابیۀ آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) به اتهامات دروغینی است که رسول جعفریان، آن را در یک کتاب جمع‌آوری کرده بود.

ضمناً گفتنی است متأسفانه رسول جعفریان با انتشار این‌همه چرندیات و اکاذیب، استاد دانشگاه است و توانسته کتب معروفی در زمینۀ سیرۀ معصومین (علیهم السلام) نیز به چاپ برساند! این فرد مسلماً موثق نیست و فاقد صلاحیت لازم برای تدریس تاریخ اسلام و تألیف کتب سیرۀ معصومین (علیهم السلام) است بنابراین از همۀ مسلمانان خواهشمندیم در مطالعۀ کتب وی بسیار دقت کنند.

پاسخ به اتهامات مکتوب - محمد صادقی تهرانی (لینک بیان)

پاسخ به اتهامات مکتوب - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

منبع : پایگاه قرآنیان

نظرات  (۲۳)

جناب استاد جعفریان چهره شاخص و مورخ برجسته معاصر است که به موجب تخصص و تعهد دینی و ملی مورد هجوم جاهلان عالم مآبی رار گرفته که تحمل نقد علمی ندارند.

طبیعی است اگر هر کسی در حوزه تخصص خود اظهار نظر کند و در دیگر حوزه ها از اعلم تقلید کند مشکلی پیش نخواهد آمد.

از دیرباز جوب تکفیر و تفسیق از آنِ ناهالان و جاهلان عالم مآب بوده که سخنی برای گفتن نداشته اند. شایسته بود بجای تکفیر به نقد عالمانه مطالب گفته شده از سوی استاد جعفریان پرداختیه می شد تا همگان بدانند نقد عالمانه یعنی چه و هجمه و تکفیر یعنی چه

پاسخ:
اتفاقاً در مطلب ما صحبتی از تکفیر نبود بلکه نقد علمی بود!
ضمناً طبق گفته خودتان، پس باید از رسول جعفریان پرسید چه حقی داشته که مرجع تقلید شیعه را نقد کرده؟! آیا او در آن حد است؟! البته نقد هم نکرده بلکه تهمت زده و مشخص است که وی تنها یک مهره در دست برخی سیاسیون بوده است.
سلام لازم نیست که سایت شما ایشان را بشناساند ، ایشان قبل از اینکه شما به دنیا بیاید شناخته شده بود. مرحوم ایت الله صادقی تهرانی راهم می شناسیم انسان که معصوم نیست اشتباه می کند. آیا همه معصوم هستند . هرآنچه که مثلا آقای قرائتی یا پناهیان می گویند درست است خیر آنان هم اشتباه می کنند . خدا همه ما را به راه راست هدایت کند

پاسخ:
سلام علیکم
یزید و معاویه نیز قبل از آنکه بنده به دنیا بیایم شناخته شده بودند! این مسئله ربطی به حقانیت آنان ندارد! ضمن اینکه یزید و معاویه را همه می‌شناسند اما رسول جعفریان را از هر 10 نفر، 1 نفر هم نمی‌شناسد.
حضرت استاد جعفریان سالها پیش از این و با نشر آثار عالمانه خویش در میان اهل علم مشهور شده و با زمانی که بسیاری نمی دانستند تاریخ با چه تایی نوشته می شود وی به مورخی سیره شناس مشهور شده است. 
استاد نیتی جز رسیدن به واقعیات تاریخی مطلبی را دنبال نکرده و خواهان جامعه ای دینی - علمی و علم دوست است نه خرافه پروری و نه گزافه گویی. حضرت وی نه برای خود پایگاه قدرتی دست کرده و نه به قدرتی وابسته است و نه بدین وسیله کتابهایش را نشر داده است. نیم نگاهی به تاریخ نشر کتابهای استاد این حقیقت را روشن می کند و نشان می دهد که شما دروغ می گویید نه او.
دست کم با دروغ آشکار به نبرد واقعیات نروید. 

پاسخ:
تهمت‌هایی که رسول جعفریان به آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) زده است را یکبار بخوانید و جوابیۀ ایشان را نیز بخوانید بعد ادعا کنید رسول جعفریان راستگو بوده و ما دروغگو!
چرا دروغ می گویید و اظهارات را نمایش نمی دهید؟
جعفریان رو تا حالا نمیشناختم. سر مصاحبه تو ابرار دیدمش. حالا خود ابرار بماند.
ولی چقدر خاطر خواه داره.
پاسخ:
رسول جعفریان اخیراً نیز در خانه اندیشمندان علوم انسانی، انقلاب اسلامی را زیر سوال برده است. برخی معتقدند رسول جعفریان یکی از اعضای انجمن شیطانی حجتیه است.
 • مصطفی وجاهت
 • سلام من هم از منش رسول جعفریان مانده ام که ایشان چه فکری درسر وکله دارد؟
  احتمالا ایشان خیلی عینکی است وهرگاه عینک او به به کسی نگرفت او رابه بادتهمت می بنددوبعکس اگرازکسی خوشش بیایدازاوبه احترام یادمی کند!
  مثلا می دیدم که از مرحوم استادقلمداران به احترام ونیکی و پایبندی ایشان به دین سخن می گوید ودرمقابل ازمرحوم علامه صادقی رعایت نزاکت و تقوا نکرده وبا بدگویی از ایشان،علامه را شدیداً تحقیرمی کند!
  با اینکه هردوی مرحوم استادقلمداران ومرحوم علامه صادقی اهل القران هستندوعمده عقایدشان مثل یکدیگراست
  البته متاسفانه در همین دوره وکشوراسلامی مابزرگترین فاجعه این است که ازمراجع تقلیدگرفته تا دیگر روحانیون خیلی کسانی راکه دم از قرآن می زنندخوششان نمی آید!
  باورکنیداگرببینندکسی همیشه قرآن می خواندبه اومی گویندتو وهّابی وسنی هستی که اینقدرقرآن میخوانی چرا زیارات ومفاتیح الجنان نمی خوانی؟
  ومردم هم از ایشان یاد گرفته اند!
  من این طعن را بارها از مردم درحق کسانی که بسیار اهل تلاوت قرآن هستندشنیده ام حتی یک آقای روحانی که برخلاف دیگر هم لباس هایش بسیار روشن فکراست شنیدم که زمانی علامه صادقی درعراق نمازجمعه می خوانده است ولی بعضی مراجع همان زمان که نمی خواهم نام ببرم آنقدر ازعلامه صادقی نعوذبالله بدشان می آمده که مخصوصاً هر هفته از نصاب فرسخ شرعی برای نمازجمعه از علامه دورمی شدندوفاصله می گرفتندتامجبورنباشند درنمازشان شرکت کنند!
  علامه صادقی را من ندیده ام ولی بنظر این عالم ماننددیگر اهل القران هم در حیاتشان ناشناخته بودند وهم پس از رجعت بسوی خداوندمتعال.
  رحمت وسلام خدابراولیاءالله وعلامه صادقی.
  پاسخ:
  سلام علیکم
  با تشکر از پیامتان اما یک نکته مغفول نماند و آن اینکه آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) اهل القرآن به معنای یک جریان فکری که فقط به قرآن رجوع می‌کند نبودند بلکه اهل القرآن به این معنا بودند که عملاً در فتاوایشان محور کار را قرآن قرار می‌دادند و روایات خلاف قرآن را جعلی می‌دانستند نه اینکه اساساً هیچ استفاده‌ای از روایات نکنند.
  آیا دلیل اینهمه خصومت رو میدونین؟
  پاسخ:
  احتمالاً دلایل سیاسی در کار بوده است.
  این اشتباه است که کسی به دلیل انتقاداتش هزاران تهمت بهش بسته شود... هرکدام که توانستید به اندازه ی او کتاب بخوانید و مطالعه و پژوهش کنید اظهار نظر کنید...همیشه دیدها یکی نیست و قطعا باطنی که ایشان میبینند شما از آن بی خبرید...بجای زر سوال بردن کسی از او بخواهید دلیل انتقاداتش را بگوید..من با او از نزدیک بارها صحبت کرده ام .نه غیرمنطقیست نه کسی که بی دلیل به کسی افترا ببندد .منتها نمیتواند زبان باز داشته باشد تا ابهامات شمارا برطرف کند......التماس تفکر
  پاسخ:
  فرمودید: «این اشتباه است که کسی به دلیل انتقاداتش هزاران تهمت بهش بسته شود...» پس چرا رسول جعفریان به دلیل انتقادات قرآنی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) به خطاهای حوزه، هر تهمتی به ایشان زد؟!
  فرمودید: «هرکدام که توانستید به اندازه ی او کتاب بخوانید و مطالعه و پژوهش کنید اظهار نظر کنید...» از کجا می‌دانید رسول جعفریان چه تعداد کتاب خوانده است؟! از کجا می‌دانید آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)، چه تعداد کتاب خوانده است؟! از کجا می‌دانید ما چه تعداد کتاب خوانده‌ایم؟! بر فرض که عدد همه این‌ها را بدانید، کیفیت خواندن‌ها چطور سنجیدید و چطور باهم مقایسه کردید؟! بر فرض که آن را هم بدانید و رسول جعفریان از همه بالاتر باشد، آیا محال است یک انسان عادی چیزی بداند که یک دانشمند نداند؟
  فرمودید: «قطعا باطنی که ایشان میبینند شما از آن بی خبرید...» این را از کجا فهمیدید؟! علم غیبتان را از کجا آورده‌اید؟!
  فرمودید: «جای زیر سوال بردن کسی از او بخواهید دلیل انتقاداتش را بگوید...» آیا ما جلوی رسول جعفریان را گرفته‌ایم؟! فعلاً که تریبون‌های او از ما بیشتر است!
  فرمودید: «من با او از نزدیک بارها صحبت کرده ام. نه غیرمنطقیست نه کسی که بی دلیل به کسی افترا ببندد. منتها نمیتواند زبان باز داشته باشد تا ابهامات شمارا برطرف کند...» اولاً آیا از نزدیک صحبت کردن با کسی مساوی با شناخت تمام حالات روانی و تمام تفکرات درونی فرد و دانستن گذشته و آینده آن فرد است؟! این مراتب عرفانی را چگونه به دست آوردید؟! ثانیاً تهمت و افترا بستن اگر دلیل داشته باشد کار درستی است؟! آیا هدف، وسیله را توجیه می‌کند؟! ثالثاً از آنجایی که همه تهمت‌های رسول جعفریان در مورد آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) مکتوب است ابهامی وجود ندارد، از کدام ابهام سخن می‌گویید؟!
  فرمودید: «التماس تفکر» در جوابتان می‌فرماییم: «التماس تأمل»
 • طاهری نژاد
 • سلام علیکم. امثال مرحوم استاد قلمداران استاد صبحی منصور علامه ابن الرضا علامه صادقی تهرانی دکتر شریعتی استادمصطفی طباطبایی علامه سنگلجی علامه خالصی زاده و... همه می دانند با همه علم و دانش و تقوایی که داشته اند و دارند ولی با حوزه علمیه به عللی بسیار مخالف بوده و هیبچگاه آب شان در یک جوی فرو نرفته است 
  حال حق باکسی است من سوادی ندارم و نمی دانم ؟
  منتها می دانم این بزرگانی که نام شان بردم ملاک اصلی آنان قرآن است و حوزه  علمیه ملاک و منبع اصلی خود را حدیث می داند و به هر طریق که هست احادیث را توجیه نموده وقبول دارد.
  حتی روزی یک از بزرگان و فقیهان ر ا خودم شنیدم که فرمود یک فقیه از نام او پیداست که با قرآن کاری ندارد و نیازی نیست تا در علوم قرآنی تخصص داشته باشد
  سپس اضافه کرد کار یک فقیه حوزه روایت وحدیث است!
  والسلام
  پاسخ:
  سلام علیکم و رحمة الله
  مطلبی که فرمودید تا حدودی درست است اما ذکر چند مورد را خالی از لطف نمی‌دانیم:
  اولاً همین افرادی که نام بردید باهم اختلافاتی دارند و حتی بعضاً راهشان بسیار متفاوت است مثلاً آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) در مورد منابع فقهی معتقد بودند قرآن محور است و سنت قطعیه معصومین (علیهم السلام) بر مدار این محور، پذیرفته است اما برخی از آقایانی که نام بردید از سنت معصومین (علیهم السلام) فاصله گرفته‌اند.
  ثانیاً این‌طور نیست که حوزه‌های علمیه امروز ما، خیلی از قرآن فاصله داشته باشند و اصلاً آبشان با قرآنیان در یک جوی نرود! بحمدالله به یک معنا با ظهور علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه)، به یک معنا با پیروزی انقلاب اسلامی، جو حاکم بر حوزه‌های علمیه نیز در حال تغییر است، مثلاً در حال حاضر آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری (حفظه الله)، مطالبی بسیار جدی در زمینه فقه قرآنی دارند، همینطور آیت‌الله احمد عابدینی (حفظه الله) که از شاگردان برجسته آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) هستند نیز همینطورند، همچنین در حوزه تفسیر قرآن به قرآن و تدبر در قرآن؛ حضرات آیات جوادی آملی، سید محمدتقی مدرسی، نکونام و حسین الهی‌زاده (حفظهما الله) حرف برای گفتن دارند، همچنین آیت‌الله کوشا (حفظه الله) در حوزه ترجمه قرآن با قرآن و آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی (حفظه الله) در حوزه اخلاق بر مبنای قرآن، همینطور هستند.
  ثالثاً مشخص است که حق با چه کسی است منتها باید باید مقداری وقت گذاشت و بدون تعصبات جاهلی بلکه بر مبنای عقل، حرف‌ها را شنید تا به حقیقت رسید؛ ما می‌گوییم قرآن مجید، محور است و سنت معصومین (علیهم السلام) مدار است و برایش دلایل قطعی آورده‌ایم، هرکس برای رد کردنش مرد میدان است؛ بسم الله.
  رابعاً علوم قرآنی متفاوت از معارف قرآن است، به طوری که علوم قرآنی؛ علومی هستند که به حواشی قرآن مثل تاریخ قرآن، محکم و متشابه، ناسخ و منسوخ و... می‌پردازند اما معارف قرآن؛ در مورد پیام و محتوای قرآن کریم است.
  خامساً متأسفانه همانطور که اشاره کردید بسیاری از فقها و مراجع تقلید ما، قرآن را مهجور کرده‌اند که قطعاً این روش غلط است و شاید از این جهت بدتر از برخی علمای اهل سنت باشند و معتقدیم آن مجتهدی که قرآن را محور قرار بدهد و سنت را بر مدار قرآن بپذیرد ولو از اهل سنت باشد به حق نزدیک‌تر است تا آن مجتهد شیعه که قرآن را کنار بگذارد، زیرا قرآن چارچوب را به روشنی مشخص می‌کند و روایات جعلی را مشخص می‌کند لذا با اینکه روایات اهل سنت به حق دورتر از روایات شیعی است اما با ملاک قرآنی می‌توان قریب به اتفاق روایات درستشان را استخراج کرد اما اگر بدون قرآن حتی بخواهیم روایات مکتب حقه اهل بیت (علیهم السلام) را پیذیریم از آنجا که روایات جعلی هم کم نیستند بیشتر به خطا خواهیم رفت! نتیجه اینکه قرآنی بودن از شیعه و سنی بودن نیز مهتر است چراکه قرآن ثقل اکبر است و باید در فقه، محور قرار بگیرد. همچنین اگر کسی خاضعانه و خاشعانه در برابر معارف قرآن زانو بزند و در آن تأمل و تدبر کند به محض اینکه آیه 32 سوره فاطر را بخواند، قطعاً شیعه خواهد شد.
  والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
  آراء رسول جعفریان و استادش علامه عاملی نه تنها در جهان شیعی بلکه در جهان علمی اهل سنت نیز معروفه 
  این دو بودند که فکر و تئوریِ شیعه در مورد تاریخ رو به جهان اسلام نشون دادن
  لطفا نظریه ایشون در مورد تاریخ علم رو ببینید تا بفهمید که رسول جعفریان کیست 
  پاسخ:
  ما رسول جعفریان را می‌شناسیم. اینکه کسی ویژگی‌های مثبتی داشته باشد دلیل نمی‌شود ویژگی‌های منفی او را نبینیم؛ معاویه نیز هم معروف است هم سیاستمدار باهوشی بود اما همین که عدالت نداشته، دیگر هیچ ارزشی ندارد.
  سلام. فارغ از نظر شخصی خودم دربارۀ جناب جعفریان، می‌خواستم بابت سعۀ صدری که نشون دادین و نظرات ارسالی رو(که اکثرا مخالف شما هم هست) درج کردین، بهتون تبریک می‌گم. همین میزان از آزاداندیشی و شنیدن نظر مخالف هم در جامعۀ امروز ما خیلی کمیابه! درود بر شما.
  پاسخ:
  سلام علیکم
  ممنون از انصاف شما.
  سیاست پایگاه قرآنیان از ابتدا بر بیان حقایق بوده و حقیقت مشخص نمی‌شود مگر از طریق آزاداندیشی.
  البته آزاداندیشی متفاوت از انتشار توهین است و همچنین آزاداندیشی برای قائلانش وظیفۀ سنگینی نیز دارد چراکه آنان ابتدا باید اطلاعاتشان را بالا برده سپس به خوبی تحلیل کرده باشند و در نهایت مطلب را منتشر کنند تا بتوانند به پاسخگویی به نقدها نیز بپردازند.
  اگر کسی مطلبی منتشر کند اما نتواند از آن دفاع علمی واقعی کند از ابتدا غلط کرده است.
  اصلاً ایراد ما به رسول جعفریان نیز همین است، وی مجموعۀ دروغ‌ها و تهمت‌هایی را که در سطح جامعه در مورد آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) موجود بوده است در کتابی جمع‌آوری کرده و در سطح گسترده منتشر کرده و بعد هم که ایشان پاسخش را داده و مطالب را رد و نقد کرده، رسول جعفریان با اینکه هیچ پاسخی نداشته اما اقدام جبرانی هم نکرده است.
  سلام. من در این مورد با دکتر رسول جعفریان کاملا موافقم که همه گذشته علمی ما چرندیاتی بیش نیستند. همین اینترنت و کامپیوتر و کوتوله سفید و بقیه کشفیات و اختراعات کار حوزه و الازهر نیستند. مسلمانان امروز خیلی زحمت بکشند فقط توانایی یادگیری استفاده از این اختراعات و اکتشافات غیر اسلامی را دارند آنهم با هزاران مشکل. هنر این نیست که روضه‌خوانی یک میکروفون اختراع غرب لیبرال و ساخت چین کمونیست را بگذارد جلویش و ادعای افاضات آنچنانی داشته باشد. هنر این است که ناتوانی فکری خود در ارتباط با آن میکروفون و بقیه همچین نتایج علوم غربی را نقد کرده و کسانی را که به این ناتوانی ملی تاریخی دامن میزنند را جواب دهد مثل دکتر جعفریان. 
  پاسخ:
  سلام علیکم
  شما ابتدا کمی تاریخ اسلام و تاریخ ایران اسلامی بخوانید بعد اظهار فضل کنید!
  بله، الان ما در زمینۀ تکنولوژی از غرب عقب‌تر هستیم اما حتی در همین زمینۀ تکنولوژی نیز در عصر تاریکی اروپا (قرون وسطی) ما خیلی از غرب جلوتر بودیم. بماند که فلسفۀ امروزی غرب، از جهان اسلام به آنجا رفت؛ بماند که غرب هنوز هم حتی فلسفۀ ملاصدرا (رضوان الله تعالی علیه) به نام حکمت متعالیه را نشناخته است و جامعۀ غرب له‌له آن را می‌زند؛ بماند که در علوم اجتماعی، غرب هنوز نظریۀ اصالت توأمان فرد و جامعه را که علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه) بیان کرده و آیت‌الله مطهری (رضوان الله تعالی علیه) بسط دادند را نشناخته است و اتفاقاً عملاً دنبال چنین نظریه‌ای است تا به اصالت توأمان آزادی و عدالت برسد و اقلاً بتواند مشکلات سیاسی و اقتصادی‌اش را برطرف کند؛ بماند که...
  ضمناً توصیه می‌کنیم اگر هم حوصلۀ خواندن منابع و مأخذ تاریخی را ندارید نگاهی به کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» بیندازید که خواندنش برای عموم ساده‌تر است، هرچند این کتاب هم نتوانسته است آن‌طور که هست، عظمت فرهنگ ایرانی اسلامی را به نمایش بگذارد.
  سلام علیکم. عاجزانه استدعا داریم که چند نمونه از علوم و تکنولوژی های ایرانی-اسلامی که باعث آبادانی بشر شده باشند را اینجا مرقوم فرمایید تا که چشم حسودان کور شود. 
  پاسخ:
  سلام علیکم و رحمة الله
  لطفاً به پاسخ نظر قبلی، رجوع کنید.

   سلام علیکم اگر که بر صداقت وارزش جناب رسول جعفریان تردید هست پس چرا ایشان ازادانه با برخی از علمای قم گفت وگوی تعاملی دارد و این بزرگاران مخدوشیت تفکر او را دریافت نکرده اند ؟ ونسبت به گفته های او وگاه اظهار نظراتی که دارد واکنش محکمی وجود ندارد ؟درضمن سند شما که می گویید که برخی می گویند او گرایش به حجتیه دارد چیست ؟ در ضمن البته این را تایید می کنم که ایشان بسیار در برابر شاگردان لیبرال شان تسامح می کنند وقدمی برای ولایت گرایی شان بر نمی دارد
  پاسخ:
  سلام علیکم ورحمةالله
  اولاً مگر علما، علم مطلق دارند که همه چیز را بدانند. فرضاً هم علم مطلق داشته باشند، مگر هر چیزی می‌دانند را می‌گویند؟!
  ثانیاً دلیل بر احتمال همکاری رسول جعفریان با حجتیه از اینجا نشأت می‌گیرد که وی در لباس روحانیت، فقط جریان انقلاب را هدف حمله قرار داده و سابقۀ انقلابی مشخصی هم ندارد که بخواهیم فرض کنیم از انقلابیونی است که به انحرافاتی که بعداً در مسیر انقلاب به وجود آمده معترض باشد.

  شرح مجموعه گل مرغ سحرداندوبس نه که هرکوورقی خواندمعانی دانست بله تاریخ اسلام مملو است ازدین به دنیا فروشانی که تمنای محبت ازغیرخدادارند هرکس می تواندباتکرارسخنان کسروی در خصوص تمدن اسلامی وجهه ای بیابد یاباتوهین به دلسوزان دین وتربیت دینی تشویق وزهازه معاندان راکسب نماید اما ازاستاد جعفریان ناامید نیستیم                                            سال هفتاد جمعی ازدوستان ازاشکالات سروش ناراحت بودنداماپاسخ های علماحقیقت راروشن ترساخت خوب است مانیزاندیشه های استادقرائتی رابازخوانی کنیم ونبرد چهل ساله ایشان با جهال وکج اندیشان راازسوئی وتربیت نسل نورا ازطرف دیگربررسی کنیم که براستی علل گرایش مربیان تربیتی وکانون های مساجدبه مباحث ایشان چه بوده است
 • مهدی رستمی
 • الله تعالی، آقای صادقی تهرانی را رحمت کند.
 • تاریخ پر افتخار
 • در پاسخ به " گمنام"

  بنده هم با آثار استاد جعفریان آشنایی دارم و هم ایشان را از نزدیک زیارت کرده ام و هم همیشه پیگیر صحبت های استاد پناهیان (یکی از نقد شده های استاد جعفریان) بوده ام و انچه به نطرم می اید این است که استاد جعفریان درست هست یکی از معدود کسانی ست که مطالعاتی عمیق در تاریخ اسلام داشته و تالیفات فراوانی نیز دارند اما به نطرم گرچه نمی دانم در واقع نیت وی از برخی انتقادات چیست؟!! اما به نطرم ایشان بسیار بسیار دیدی تجربه گرایانه  پیدا کرده اند تا جایی که بسیار سختگیر در حوزه نهضت علمی تمدن اسلامی شده و انتقادات شدیدی به این حوزه دارند که به نظرم کمی زیاده روی باشد... 
  و از طرفی استاد پناهیان نیز کسی ست که بسیار متفاوت از دیگر هم صنف های خودش به تبلیغ دین در دوره کن کنی می پردازند که بسیار مبتدعانه و جذاب هست و دلنشین و راهگشا برای نسل جوان که بر پایه علمی و دینی و با شیوه ای روانشناسانه و نو بیان می شود...


  اما در پاسخ آن دوست عزیزی که گفته اند چه دستاورد علمی در تمدن اسلامی داشته ایم.. دوست بزرگوار من شما را دعوت می کنم به مطالعه تاریخ تمدن اسلامی که بسیاری از اندیشمندان غربی چون جرجی زیدان، زیگرید هونکه، سر توماس ارنولد، گوستاو لوبون، ژزوف ماک کاپ و... در آثارشان به عظمت آن تمدن علمی اشاره ها کرده اند و حتی خود رسول جعفریان نیز منکر این دستاوردها نیست بلکه ایشان گله از این دارند که چرا این روند متوقف شد و ادامه دار نبود و علل این رکود را بیان می کنند...

  به طور مثال  دانشمندان ما چون بیرونی و.خواجه نصیر.. بودند که به نطریه زمین مرکزی بطلمیوس ایراد گرفته و نظریه گردش زمین را قرن ها قبل از دانشمندان غربی بیان کردند اما متاسفانه این به نام غربی ها ثبت شده و حتی نظریه جاذبه زمین که به نام نیوتون ثبت شده برای دانشمندان ما جز امور بدیهه بوده به گونه ای که شاعرانی چون نظامی در اشعارتان به طور ضمنی به جاذبه زمین اشاره دارد: ابری که بارید از بیابان، از مصدع خود شود شتابان/ بر اوج صعود خود بکوشد، از حد صعود بر نجوشد/ او نیز طواف دیر دارد، از دایره میل می پذیرد...

  و علاوه بر این ها ما رصد خانه های بزرگی در تمدن اسلامی داشته ایم که زیج های نجومی آن ها نشان تجارب و پیشرفت های فراوان تجاربی ان ها در حوزه رصد های آسمانی دارد.
  در زمینه پزشکی نیز بهترین جراحان و چشم پزشکان زمانی در تمدن اسلامی مشغول بوده اند که آثار آن ها زبانزد غربیان است... مثلا اولین بار ابن نفیس دمشقی فردی مسلمان گردش دستگاه ریوی خون را در اثرش توصیح داده و بیان می کنید اما امروز به نام فردی غربی ثبت شده است!!!

  آیا می دانستید اولین بتر مسلمانان بودند که آسیای جنوب شرقی و قا ده آمریکا را کشف نمودند!!
  آیا می دانستید اولین بار ابو معشر بلخی تاثیر ماه بر جزر و مد را بیان کرده!!
  آیا می دانستید ابو ریحان بیرونی اولین کسی است که طول و عرض جغرافیایی را به دقیق محاسبه نموده است.
  آیا می دانستید ابوریحان بیرونی برای اولین بار وزن مخصوص 18 فلز را به طور دقیق محاسبه نمود.

  آیا می دانستید خازنی دیگر دانشمند مسلمان اولین بار طرح قوانین ترازو را ارائه داد.
  آیا می دانستید علم جبر از اختراعات و دستاوردهای خوارزمی دانشمند مسلمان است.

  آیا می دانستید معادلات درجه اول و دوم و سوم توسط مسلمانان حل گردید

  آیا می دانستید بسیاری از بیماری ها چون آبله سرخک و.. اولین بار در تمدن اسلامی به آن ها پی برده شد و روش درمان آن ها ارائه گردید

  آیا می دانستید تا مدت ها کتاب های علمی مسلمان در کالج های اروپایی محل تدریس و بحث بوده...
  سلام
  من با روحیه های رسول جعفریان چندان آشنا نبودم تا این که در جستجویی درباره استاد پناهیان، به مطلب ایشان درباره استاد پناهیان رسیدم و امروز هم به مطلبشان در مورد استاد قرائتی...به نظرم لحن بیان ایشان اصلا قشنگ نیست...بوی حسادت و کبر و سوءخلق و غضب و...می دهد. چه حرصی می خورد از این که بعضی ها در تلویزیون برنامه دارند...خب شاید اگه صدا و سیما یه کم از ایشان دعوت کنه .....دیگه این قدر دلخور نباشند
  به نظرم بهتر از پاسخ یک محقق را محقق دیگری بدهد, نه یک پا منبری به زبان روایی! 
  پاسخ:
  به نظرم اگر به جای اینکه به گوینده سخن توجه کنیم به اصل سخن توجه کنیم عاقبت بهتری خواهیم داشت.
  خدا را شکر، اشخاصی هستند که از افراد مشهوری مثل آقای جعفریان، تقلید کورکورانه نمی‌کنند. البته دیگر آقای جعفریان،‌ پیشوای بعضی شده است، و این نقدها هم باز به شهرت او کمک می‌کند. من برای اسلام نگرانم، برای ایران نگرانم، برای میراث فرهنگی نگرانم؛ نه برای صادقی و قرائتی. خدایا تو خودت از میراث ما حمایت کن که دست افرادی افتاده است که نابودی آن را پایه شهرت خود قرار داده‌اند. خدایا تو هدایت کن من را و همه کسانی را که دنبال شهرت هستند، و برای رسیدن به این هدف نامقدس، از هر وسیله‌ای استفاده می‌کنند.
  در مطالعه ادعاهای موجه بسیاری از مدافعان رسول جعفریان، جهل مرکب ایشان را می توان به وضوح دید؛ خدا به ما رحم کند.
  با توجه به افاضات این آقای ملا، باید تمام مکتوبات قبلی ایشون بازنگری دقیق و علمی بشه! خییییلی مشکوکه...
  با سلام 
  اینجانب در چندین مناسبت نظرات آقای قرائتی در باب علوم را شنیده ام. ضمنا نقد آقای جعفریان به ایشان را نیز دیده ام. بنظر این حقیر آقای جعفریان دیدگاه درست تر و متعادل تر و بنظر من به نسبت منطبق تری با معارف معصومین علیهم السلام   در این زمینه دارند.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی