قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

رسول جعفریان را بهتر بشناسید!

يكشنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۴، ۰۹:۲۶ ق.ظ

رسول جعفریان

رسول جعفریان را شاید بشناسید، وی به دلیل انتقادات تندش نسبت به تمدن ایرانی - اسلامی و همچنین علمای سرشناسی چون آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی (حفظه الله) معروف شده است. تا اینجای کار، ایرادی ندارد و هرکس آزاد است که انتقاداتی ولو تند نسبت به غیرمعصومان داشته باشد.

اما آنچه ایراد دارد این است که آن انتقادات تند جنبۀ تخریب داشته باشند یا اینکه بر مبنای تهمت‌های ساختگی این و آن باشند و نشر آن‌ها صرفاً مهر تأییدی بر آن تهمت‌ها شوند! بدتر آنکه این تهمت‌ها جمع شده و تبدیل به مجموعه‌ای شوند که در قالب کتاب در سطح جامعه منتشر شوند و بعداً تبدیل به چماقی برای برخی متحجرین شوند که یک مرجع تقلید نواندیش را منزوی کنند!

رسول جعفریان با آنکه خودش از طریق نهاد آموزشی سنتی در ایران یعنی حوزۀ علمیه رشد کرده و بعد به دانشگاه رفته است اما بیشتر گذشتۀ علمی ایران را چرندیات می‌داند! آقای جعفریان مگر غیر از این است که ایران همواره بر قلۀ تمدن اسلامی قرار داشته است؟ آقای جعفریان مگر غیر از این است که حتی آرنولد تویین‌بی (پژوهشگر و مؤرخ انگلیسی که بین دو جنگ جهانی، نخست وزیر بریتانیا بود) نیز اذعان کرده تنها تمدنی که فعلاً خفته است اما در آینده می‌تواند با تمدن غرب رقابت کند، تمدن اسلام (با محوریت ایران) است؟

دربارۀ چرندیات رسول جعفریان نسبت به حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی (حفظه الله) سخن رفته است اما در مورد تهمت‌های وی نسبت به مرجع تقلید مظلوم شیعه، علامۀ مجاهد، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) کمتر سخن رفته است بنابراین در انتها، کتاب «پاسخ به اتهامات مکتوب» را قرار داده‌ایم که جوابیۀ آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) به اتهامات دروغینی است که رسول جعفریان، آن را در یک کتاب جمع‌آوری کرده بود.

ضمناً گفتنی است متأسفانه رسول جعفریان با انتشار این‌همه چرندیات و اکاذیب، استاد دانشگاه است و توانسته کتب معروفی در زمینۀ سیرۀ معصومین (علیهم السلام) نیز به چاپ برساند! این فرد مسلماً موثق نیست و فاقد صلاحیت لازم برای تدریس تاریخ اسلام و تألیف کتب سیرۀ معصومین (علیهم السلام) است بنابراین از همۀ مسلمانان خواهشمندیم در مطالعۀ کتب وی بسیار دقت کنند.

پاسخ به اتهامات مکتوب - محمد صادقی تهرانی (لینک بیان)

پاسخ به اتهامات مکتوب - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

منبع : پایگاه قرآنیان