قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

حوزه علمیه

چندی است که در حوزه‌های علمیه به منظور تخصصی کردن دروس، رشته‌های مختلفی ایجاد شده است و یکی از این رشته‌ها، تفسیر و علوم قرآن است. بنابراین شاید برخی گمان کنند که دیگر دوران مهجوریت قرآن در حوزه‌های علمیه به پایان رسیده است. اما حقیقت چیز دیگری است.

اولاً هر مسلمانی می‌داند که باید کتاب اصلی در تمام علوم اسلامی؛ چه کلامش، چه فقهش، چه اخلاقش و چه عرفانش قرآن باشد و تمام علوم اسلامی باید بر محور قرآن باشند، اما مثلاً در رشتۀ فقه هنوز قرآن در دروس حاشیه‌ای نیز نیست و یک نفر می‌تواند در رشتۀ فقه حوزۀ علمیه به درجه اجتهاد برسد اما لای قرآن را باز نکرده باشد! و البته همینطور دیگر رشته‌ها! بسیار زشت است که تنها برای کسانی که می‌خواهند تبلیغ کنند مختصری از المیزان را تدریس کنیم اما برای خود مجتهدانمان روخوانی قرآن نیز جزء دروس رسمی نباشد!

ثانیاً متأسفانه در همین رشتۀ تفسیر و علوم قرآن نیز کمتر به معارف قرآن می‌پردازند. از متولیان امر باید پرسید که تاریخ قرآن مهمتر است یا خود معارف قرآن؟! و بعد چرا وقتی وارد معارف قرآن می‌شوند، قرآن را با قرآن تفسیر نمی‌کنند؟! انتظار می‌رفت اقلاً در رشتۀ تفسیر قرآن، تفاسیر قرآن با قرآن الفرقان و المیزان، دروس اصلی باشند چراکه مسلماً تفسیر قرآن با قرآن بهترین روش تفسیر قرآن است و در این روش، الفرقان و المیزان بهترین آثار هستند.

ضمناً تقسیم‌بندی رشته‌های علوم اسلامی در حوزۀ علمیه بسیار سلیقه‌ای انجام شده است و اصلاً مبنای علمی ندارد! بهتر بود آنکه می‌خواست این کار را انجام دهد اقلاً ابتدا کتاب علوم اسلامی شهید مطهری را می‌خواند. لازم به ذکر است که عموماً علوم اسلامی را به چهار علم کلام، فقه، اخلاق و عرفان تقسیم می‌کنند. خیلی نیز بخواهیم تقسیم‌بندی تخصصی داشته باشیم می‌توانیم فقه سیاسی را از فقه غیرسیاسی و همچنین اخلاق و عرفان نظری را از اخلاق و عرفان عملی جدا نماییم، البته در تمام این‌ها نیز باید قرآن، محوریت داشته باشد و در حاشیۀ آن از احادیث معصومین (علیهم السلام) که در حقیقت، فهم این بزرگان از قرآن است بهره ببریم، مثلاً رشتۀ شیعه‌شناسی در حوزۀ علمیۀ شیعه چه معنایی دارد؟! حوزۀ علمیه ما که دانشگاه ریاض نیست! اینکه شیعه بخواهد رشتۀ شیعه‌شناسی بخواند بی‌معناست زیرا شیعه شیعه‌نشناس نداریم. در کل باید از اعمال سلیقه‌های خاص دوری کرد تا اسراف نشود.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۱)

 • سید رضا باقری
 • سلام من خودم مبلِّغ و طلبه رشته تفسیر در حوزه هستم و البته با تحصیلات دانشگاهی که به برکت محیط آزاد و عالی دانشگاه واساتید بزرگوار دانشگاه حقایق بر من آشکار شد
  لطفا خودتان را بی جهت به در و دیوار نزنید! 
  پیامبر نه شیعه بود و نه سنی و نه هیچ یک از فرقه های گمراه دیگر
  او یک مسلمان حنیف ویکتا پرست بود وکتابش هم قرآن بود نه کتب روایی ضالّه و بس.
  پس پیامبر دین دار بود نه فرقه گرا وگمراه مثل شماکه حیران و یعمهون خودتان هم نمی دانید چه می بافید وفقط لاف قرآن می زنید
  خدا نگذرد از امثال شما و امثال علامه صادقی که با نام قرآن شدیدترین فرگرایان جهان بودند.
  پاسخ:

  صرفاً جهت خنده: ما بالأخره نفهمیدیم آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی از جریان ضاله قرآن‌بسندگی بوده یا از جریان ضاله تشیع فرقه‌گرا بوده!!! فقط فهمیدیم که در هر صورت، «ضاله» بوده!!!

  جواب جدی: سلام علیکم
  آقای طلبه خودخوانده که مشخص نیست اسمت هم واقعی باشد یا نباشد! آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) نه مانند شما و عمر بن خطاب (...) قرآن‌بسنده بودند و نه مانند برخی، روایت بسنده! بلکه ایشان قرآن را محور قرار می‌دادند و روایات را ذیل قرآن می‌پذیرفتند و می‌فهمیدند.
  ما نسبت به هر دو یادگار رسول‌الله (صلی الله علیه و آله) غیرت داریم؛ هم به قرآن کریم غیرت داریم و هم به ناموس علی؛ فاطمة الزهراء (سلام الله علیها)، غیرت داریم. و همواره این شعر را به دوستداران دومی تقدیم می‌کنیم: ای که بستی ره به زهرا در میان کوچه‌ها/ گردنت را می‌شکست عباس اگر آنجا بود.
  ضمناً آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) هیچ مشکلی با وحدت بین مسلمانان نداشتند و معتقد بودند این وحدت باید با اعتصام به قرآن صورت بگیرد لذا کتابچه‌ای با عنوان «قرآن؛ منشور وحدت اسلامی» نوشتند که در آن کتابچه، تنها و تنها بر اساس قرآن، حقانیت مکتب اهل‌بیت (علیهم السلام) را به طور قطعی نشان دادند لذا اگر دیگر فرقه‌ها نیز مانند ما هوای وحدت دارند با خواندن این کتاب باید اختلافاتشان را با ما کنار بگذارند یا باید به قرآن نیز کافر بشوند زیرا خدای متعال در آیه 32 سوره فاطر می‌فرماید: «...و منهم سابقٌ بالخیرات باذن الله...» یعنی کسانی هستند که به اذن خدا از همگان پیشی می‌گیرند و این تعریف دقیق عصمت است، عصمتی که اهل‌سنت و خوارج نپذیرفتند!
  همچنین شما که معتقدید ما فرقه‌گرای شدید هستیم و خودتان نیستید بفرمایید ما چه نوع فرقه‌گرایی هستیم که بی‌احترامی‌ای از ما نسبت به بزرگانتان نمی‌بینید و شما را کافر نمی‌خوانیم؟!! و احیاناً شما چه نوع موحد وحدت‌گرایی هستید که ما و بزرگانمان را ضاله (:گمراه) می‌خوانید در حالی که ما به قرآن معتقدیم؟! مثل درخشش خورشید، روشن است که اتفاقاً شما فرقه‌گرای شدیدی هستید زیرا شما تحمل ما را ندارید اما ما، شما را تحمل می‌کنیم البته تا زمانی که هتک حرمت و یا کشتار نکنید! و بلایی که دوستداران حضرت عباس (علیه السلام) بر سر دواعش نجس‌تر از خوک آوردند درس خوبی برای کسانی است که با شیعه، دشمنی می‌کنند!
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی