قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

کدام قرائت از چهارده قرائت قرآن درست است؟

يكشنبه, ۱۴ دی ۱۳۹۳، ۰۶:۳۷ ق.ظ

حامد شاکرنژاد

یکی از مسائلی که بین قراء مطرح است قرائت قرآن طبق یکی یا برخی از روایات چهارده‌گانه است. این در حالی است که همواره فقط قرائتی که مطابق روایت حفص از عاصم است در تمام جهان مورد توجه بوده است و تمام قرآن‌های جهان مطابق این روایت هستند! در ادامه، این مطلب اثبات می‌شود که تنها همین روایت حفص از عاصم مورد قبول قرآن است.

اولاً طبق آیۀ 18 سورۀ القیامة که می‌فرماید: ﴿فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْآنَهُ؛ پس هنگامی‌که آن را خواندیم، از خواندنش پیروی کن!

ضمیر «هُ» در «قَرَأْنَاهُ» و «قُرْآنَهُ» تنها به یک قرائت اشاره می‌کند. بنابراین مسلماً از بین چهارده قرائت، تنها یکی از آنان درست است.

ثانیاً طبق آیۀ 9 سورۀ حجر که می فرماید: ﴿إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَ إِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ؛ ما بی‌گمان (همین) ما (این) یادآوری [: قرآن] را به تدریج نازل کردیم، و بی‌چون ما برای آن ـ به راستی ـ نگهبانیم.

خدا خود نگهبان قرآن است و همچنین نیک مشخص است که از بین چهارده قرائت روایت شده، فقط یکی از آنان است که در تمام جهان منتشر شده است و آن هم روایت حفص از عاصم است که شایسته است آن را روایت محمد (صلی الله علیه و آله) از جبرئیل (علیه السلام) خواند زیرا کاملاٌ مشخص است که خدا قرائتی را که میلیاردها نسخه از آن را در تمام جهان نشر داده است، نگهبانی نموده است. نه قرائاتی را که فقط در حد روایت هستند!

در پایان لازم به ذکر است که این مطلب همانند اکثر مطالب، تنها تلمذ پس دادن از مکتب آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)، مرجع تقلید اعلم قرآنی است. همچنین در ادامه، مطلبی با همین موضوع از جناب آقای محسن نورانی قرار می‌گیرد که در واقع شرح مطالب بالا است.

چرا قرائات قرآن؟ - محسن نورانی (لینک بیان)

چرا قرائات قرآن؟ - محسن نورانی (لینک کمکی پیکوفایل)

منبع: پایگاه قرآنیان