قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

چرا تقلید کنیم؟

جمعه, ۲۸ آذر ۱۳۹۳، ۰۹:۰۲ ب.ظ

علامه محمد صادقی تهرانی (رض)

«مسئلۀ 3. «تقلید» یا به عبارت بهترش که «اِتّباعِ احسن القول» است؛ پیروى از بهترین سخن پیرامون احکام شرعیه است که برحسب آیۀ 18 سورۀ زمر است: «فَبَشِّرْ عبادِ الَّذینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أحْسَنَهُ أولئکَ الَّذینَ هَداهُمُ اللّه ُ وَ أولئکَ هُمْ أولُوا الألْبابِ؛ پس به بندگان من نوید ده، آنان که سخن[حق] را با کوشش و کاوش به گوش [دل] مى‌شنوند و بهترینش را پیروى مى‌کنند، اینانند کسانى که خدا هدایتشان کرده و هم اینان خردمنداند.» همانطور که اجتهاد و استنباط در اصل به معنى جستجویى شایسته از آب‌هاى صاف پنهان، و به اصطلاح تکاپویى شایسته براى به دست آوردن مخازن علمى و معرفتى کتاب و سنت است، تقلید و پیروى نیز به معناى آشامیدن همان آب آشکار شده است که با افزودن واژۀ «احتیاط» مثلثى از هندسۀ مسئولیت مکلفان را در زمینه‌هاى احکام شرعیۀ مورد اختلاف فقیهان تشکیل مى‌دهد.»1


1. صادقی تهرانی، محمد. رساله توضیح المسائل نوین، ص16. تهران: امید فردا، 1384.

منبع: پایگاه قرآنیان