قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

برخی قرآنیان برجستۀ در قید حیات

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۰۴:۲۱ ب.ظ

نماز میت بر علامه صادقی

این بزرگواران نیز همانند آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) کمتر شناخته شده‌اند اما هرکدامشان عظمتی مخصوص دارند که از عظمت بی‌کران قرآن است چراکه در برابر کتاب خدا هرکس خودش و نظراتش را بزرگ بداند کوچک شود و هرکس خودش و نظراتش را به چیزی حساب نکند چنان بزرگ شود که گویی جهان به بزرگی او به خود ندیده است.

  • آیت‌الله العظمی‌سید کمال حیدری (مد ظله العالی) به سال 1335 ه.ش در کربلاى معلى دیده به جهان گشودند. از دوران نوجوانی در کنار دروس رسمی به دروس حوزوی علاقمند شدند و در دروس فقهی اصولی برخی بزرگان شرکت می‌نمودند. در زمینۀ اجتماعی و سیاسی نیز فعالیت‌هایی داشتند که منجر به تعقیبشان از سوی رژیم بعث گردید و در نهایت مجبور به ترک وطن شدند و در شهر مقدس قم، اقامت کردند. ایشان برادر سه شهید هستند که به دست رژیم ظالم بعث به مقام شهادت نائل گشتند. ضمناً در اینجا می‌توانید زندگی‌نامۀ بیشتری از این مرجع تقلید قرآنی را بخوانید و در اینجا نیز می‌توانید از نظرات قرآنی ایشان مطلع شوید.
  • آیت‌الله احمد عابدینی (حفظه الله)؛ فقیه و استاد فلسفه در حوزه و دانشگاه هستند که از برخی مراجع تقلید، اجازۀ اجتهاد دارند. ایشان یکی از شاگردان حضرت آیت‌الله عبدالله جوادی آملی (حفظه الله) و علامه سید محمدحسین فضل‌الله (رحمة الله علیه) هستند که مدتی نیز شاگردی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را کردند. از مبانی قابل توجه آیت‌الله عابدینی (حفظه الله)، اعتقاد به «لزوم محوریت قرآن» است که مطالبشان در این مورد، در اینجا موجود است. همچنین با کلیک بر اینجا می‌توانید از آخرین مطالب علمی ایشان بهره‌مند شوید.
  • دکتر سید نیاز همدانی (حفظه الله) اولین کسی هستند که از مرجع تقلید اعلم قرآنی یعنی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) اجازه اجتهاد یا به عبارت درستش استشهادنامۀ فقهی گرفتند. ایشان با اینکه پاکستانی هستند اما به زبان فارسی مسلط هستند. هفت سال در ایران بودند و در شهر قم به تحصیل می‌پرداختند که از این مدت، پنج سالش را در محضر آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) سپری کردند. پس از مراجعت به پاکستان، تحصیلات دانشگاهی‌شان را تا دکتری ادامه می‌دهند. سال‌هاست ایشان مؤسسۀ احسان را راه‌اندازی کرده‌اند که به ترویج فرهنگ عدالت و احسان اسلامی و آگاهی در مورد ضرورت این دو می‌پردازد. ضمناً در اینجا می‌توانید زندگی‌نامۀ بیشتری از این مجتهد قرآنی بخوانید.
  • حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر ساوالانپور اردبیلی (دامت برکاته)؛ از روحانیون مجاهد و محبوبی هستند که در حال حاضر هم عضو هیأت علمی دانشگاه هستند و هم در زمینۀ تسهیل آشنایی جوانان برای ازدواج فعالیت می‌کنند. ایشان دروس رسمی حوزوی را تا آخر خوانده‌اند و موفق به اخذ استشهادنامۀ فقهی از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) شده‌اند. همچنین ایشان دارای مدرک دانشگاهی کارشناسی ارشد الهیات هستند و سابقۀ تدریس در دانشگاه‌های صنعتی امیر کبیر، علوم پزشکی تهران، علامه طباطبائی (رضوان الله تعالی علیه)، آزاد اسلامی واحد مرکز و آزادی اسلامی واحد جنوب را دارند.
  • یکی از شاگردان برجستۀ آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین ایمان ضرابی (دامت برکاته) هستند. ایشان پس از پایان دورۀ سطح در شهر قم با آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) آشنا شدند و 12 سال شاگرد ایشان بودند. آنچه در مورد حجت‌الاسلام والمسلمین ایمان ضرابی (دامت برکاته) مورد توجه است این است که ایشان فردی با استعداد در زمینۀ دروس حوزوی و قرآنی هستند چراکه دورۀ سطح را در هفت سال به پایان رسانده و آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) نیز ایشان را بهتر از هزار نفر می‌دانستند. حجت‌الاسلام والمسلمین ایمان ضرابی (دامت برکاته) در حال حاضر به تألیف و تدریس مشغولند و همچنین کارشناس دو شبکه ماهواره‌ای شیعی ثامن و هادی تی‌وی هستند.
  • یکی دیگر از شاگردان برجستۀ آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی چراتیان (دامت برکاته) هستند. ایشان نیز پس از پایان تحصیلات حوزوی با آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) آشنا شدند و سال‌ها شاگردی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را کردند. ایشان اجازات یا به عبارت درستش استشهادات بسیاری، از مراجع تقلید مختلف از جمله استادشان آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) دارند. حجت‌الاسلام والمسلمین علی چراتیان (دامت برکاته) در زمان حیات آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)، مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی دفتر آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) بودند. ایشان ارادت ویژه‌ای به آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی دارند تا جایی که با وجود درخواست برخی شبکه‌های تلویزیونی از حجت‌الاسلام والمسلمین علی چراتیان (دامت برکاته) مبنی بر شرکت ایشان در برنامه‌های آنان، ایشان به دلیل محدودیت‌های آن رسانه‌ها در زمینۀ اسم نبردن از آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه)، حاضر به شرکت در آن برنامه‌ها نشدند. لازم به ذکر است، حجت‌الاسلام والمسلمین علی چراتیان (دامت برکاته) در حال حاضر نیز به ویرایش آثار آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و دفاع علمی از ایشان می‌پردازند.

در ادامه، شمارۀ دفتر آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) برای سفارش آثار و شمارۀ برخی از این بزرگواران برای پاسخگویی به سؤالات آمده است.
دفتر آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی: 02532934425
دفتر آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری:02537740180

دکتر سید نیاز همدانی (موبایل پاکستان): 00923334394138
حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر ساوالانپور اردبیلی: 02166917516
حجت‌الاسلام والمسلمین ایمان ضرابی: 09119105435
حجت‌الاسلام والمسلمین علی چراتیان (از ساعت 21 تا ساعت 22): 09358296215

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی