قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

حقیقت غدیر خم

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۰۲:۴۸ ب.ظ

واقعه غدیر خم

اولاً طبق آیۀ 59 سورۀ نساء، ملزم به اطاعت از حضرت رسول (صلی الله علیه و اله) به خصوص در موارد اختلافی هستیم.

ثانیاً خبری هست به نام خبر متواتر. خبر متواتر، روایتی است که در هر طبقه از راویان آنقدر راوی داشته باشد که تبانی راویان برای جعل حدیث ممکن نشود. مصادیق این نوع از روایات حتی 1 درصد از کل روایات شیعه و سنی را نیز مشمول نمی‌شود و اصل آنان نیز دو حدیث ثِقلَین و غدیر است که مورد قبول شیعه و سنی نیز هستند.

نتیجتاً به سفارش قرآن مجید و رسول الله (صلی الله علیه و اله) ملزم به پیروی از عترت یعنی خاندان رسول الله هستیم که مصداق اولش نیز در غدیر خم مشخص شد و آن کسی جز حضرت علی (علیه السلام) نیست.

همچنین در مورد اینکه چرا دوازده امام امامیه حقیقتاً امام هستند اما امامان مخصوص زیدیه و اسماعیلیه اینطور نیستند باید گفت که زیدیه امامت را الهی نمی‌دانند بلکه وصیت پیامبر می‌دانند که اصولاً چنین آدمی نمی‌تواند هدایتگر مطلق باشد و اسماعیلیه نیز قائل به نسخ شریعت اسلام هستند که اصلاً از اسلام خارج شده‌اند و همانند بهائیان هستند.

بنابراین؛ تنها مذهب تشیع امامیه حق است. همچنین چهارده معصوم (علیهم السلام)، مصداق قرآن ناطق هستند چراکه آیۀ 69 سورۀ یس می‌فرماید: ﴿وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا یَنْبَغِی لَهُ  إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِینٌ؛ و (ما) به او شعر نیاموختیم و شایستۀ او (هم) نیست. این (پیامبر، خود) جز یادواره و قرآنی روشنگر نیست.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۴)

سلام علیکم.
إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِینٌ ضمیرهو هرگز به پیامبربرنمی گرددچراکه هرگز پیامبر ذکر وقرآن مبین نیست!
بلکه تنها قرآن را بی هیچ زیاده ونقصان به مردم ابلاغ نموده است.
ضمیر هو دراینجا به همان تعلیم خداوندی وکلام وحی برمیگردد.
پاسخ:
سلام علیکم
طبق ظاهر خود آیه؛ پیامبر (صلی الله علیه و آله) به عنوان ذکر و قرآن مبین معرفی شده است زیرا ضمیر به آخرین اسم قبل از خود برمی‌گردد، البته طبق نظر شخصی شما پیامبر (صلی الله علیه و آله) ذکر و قرآن مبین نیست، همچنین طبق نظر یهودیان محمد (صلی الله علیه و آله) اصلاً پیامبر هم نیست! با اینهمه آنچه بر مسلمانان حجت است؛ قرآن است، نه نظر شخصی دیگران!
اینجا رسول گرامی (صلی الله علیه و آله) به عنوان ذکر و قرآنی بیانگر معرفی شده، زیرا تمام وجود رسالتی حضرتش تجسم تمامی قرآن بوده است و گرچه خودش ثقل اصغر بوده ولی بر محور ثقل اکبر نیز هر دو ثقل را در بر داشته.
سلام علیکم.
پس با این تفسیر وحشتناک ودور از عقل ومنطق شماکه کاملا با سیاق آیات دیگر، مخالف است معلوم شدکه نعوذبالله یکی ازنامهای محمدصلی الله علیه واله قرآن و ذکر است بله؟!!!
واقعا خجالت دارد.
پاسخ:
سلام علیکم
تفسیر در صورتی است که ما بخواهیم از جای دیگری مطلب را روشن کنیم در حالی که ما چنین نکردیم و اتفاقاً از سیاق خود همین آیه مشخص و مسلم است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) خودشان قرآن و ذکر هستند، البته این فهم جدیدی نیست بلکه بیش از 14 قرن است که معصومین (علیهم السلام) نزد شیعیان، به عنوان «قرآن ناطق» شناخته می‌شوند، تنها مطلب جدیدی که ما یافتیم این است که اصطلاح دقیق قرآن برای معصومین (علیهم السلام) قرآن ناطق نیست بلکه «قرآن مبین» است و قرآن مبین فراتر از قرآن ناطق است زیرا اگر از یک بلندگو هم قرآن پخش شود می‌توان به آن قرآن ناطق گفت اما قرآن مبین یعنی اینکه آن شخص رموز قرآن را نیز می‌داند و قرآن تمام وجودش را فراگرفته است، به عبارت دیگر چنین شخصی علاوه بر ظاهر قرآن، بر باطن آن نیز دسترسی دارد و می‌تواند قرآن را تبیین (تفسیر) کند و همچنین اعمالش سراسر برمبنای قرآن است.
سلا علیکم.
خب دیدم در توجیه دلیل علیل و بی معنای ومسخره خودتان فرمودیدکه:
طبق ظاهر خود آیه؛ پیامبر (صلی الله علیه و آله) به عنوان ذکر و قرآن مبین معرفی شده است زیرا ضمیر به آخرین اسم قبل از خود برمی‌گردد،"
وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا یَنْبَغِی لَهُ  ۚ إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِینٌ
پس با این منطق شما که صدها آیه شریفه قرآن در آن ایجاد اشکال وفساد می شود را چه می کنید؟
فی المثل این آیه که می فرماید:
"وَ ما تَسْئَلُهُمْ عَلَیْهِ مِنْ أَجْرٍ إِنْ هُوَ إِلاَّ ذِکْرٌ لِلْعالَمینَ"
یعنی نعوذبالله تو از مردم مزد رسالت نمی خواهی وحال آنکه این مزد رسالت نیست مگرذکر و پندی برای جهانیان!!! 
لا اله الا الله ونعوذبالله من الجهالة.
 
پاسخ:
سلام علیکم
اولاً ادب داشته باشید که از علم هم بهتر است.
ثانیاً این آیه اخیر که مثال زدید قرینه معنوی دارد فلذا استثناء است اما در حالت کلی، ضمیر به اولین اسم قبل از خود برمی‌گردد.
سلام علیکم.
پس معلوم شدصدها آیه قرآن کریم ومن جمله آیه شریفه فوق که من برایتان سندکردم استثناء است!!! 
آن هم فقط وفقط چون بخاطر اینکه به مذاق و تفسیر و تحریف جنابعالی خوش نمی آید!!!
از خدابترسیدودست ازاین عوام فریبی ها بردارید.
پاسخ:
سلام علیکم
با جدل و اهانت، راه به جای درستی نمی‌برید. این یک اصل منطقی در زبان است که ضمیر به آخرین اسم قبل از خود برمی‌گردد مگر اینکه قرینه‌ای وجود داشته باشد. این را هرکسی با هر مذهبی متوجه می‌شود و مطلبی اختلافی نیست بلکه بدیهی است لذا دلیل جدل شما را متوجه نمی‌شوم! اگر قرینه‌ای از آیات دیگر قرآن دارید که صریحاً بیان کند پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) نمی‌تواند قرآن مبین باشد بفرمایید وگرنه ظاهر همین آیه پذیرفته است و حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) همان قرآن مبین است.
ضمناً نه تنها هیچ کجای دیگر از قرآن پیدا نمی‌کنید که پیامبر (صلی الله علیه و آله) قرآن مبین نیست بلکه مثلاً در قرآن آمده است که قرآن بر قلب پیامبر عزیز اسلام (صلی الله علیه و آله) نازل شده است. اینکه تنها به ذهنش خطور نکرده است بلکه بر قلبش نازل شده است قابل تأمل است. طبعاً کلام خدا فقط بر یک قلب پاک نازل می‌شود و قلبی که جایگاه کلام خدا شد، دیگر جایگاه چیز دیگری نخواهد بود.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی