قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

حقیقت غدیر خم

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۰۲:۴۸ ب.ظ

واقعه غدیر خم

اولاً طبق آیۀ 59 سورۀ نساء، ملزم به اطاعت از حضرت رسول (صلی الله علیه و اله) به خصوص در موارد اختلافی هستیم.

ثانیاً خبری هست به نام خبر متواتر. خبر متواتر، روایتی است که در هر طبقه از راویان آنقدر راوی داشته باشد که تبانی راویان برای جعل حدیث ممکن نشود. مصادیق این نوع از روایات حتی 1 درصد از کل روایات شیعه و سنی را نیز مشمول نمی‌شود و اصل آنان نیز دو حدیث ثِقلَین و غدیر است که مورد قبول شیعه و سنی نیز هستند.

نتیجتاً به سفارش قرآن مجید و رسول الله (صلی الله علیه و اله) ملزم به پیروی از عترت یعنی خاندان رسول الله هستیم که مصداق اولش نیز در غدیر خم مشخص شد و آن کسی جز حضرت علی (علیه السلام) نیست.

همچنین در مورد اینکه چرا دوازده امام امامیه حقیقتاً امام هستند اما امامان مخصوص زیدیه و اسماعیلیه اینطور نیستند باید گفت که زیدیه امامت را الهی نمی‌دانند بلکه وصیت پیامبر می‌دانند که اصولاً چنین آدمی نمی‌تواند هدایتگر مطلق باشد و اسماعیلیه نیز قائل به نسخ شریعت اسلام هستند که اصلاً از اسلام خارج شده‌اند و همانند بهائیان هستند.

بنابراین؛ تنها مذهب تشیع امامیه حق است. همچنین چهارده معصوم (علیهم السلام)، مصداق قرآن ناطق هستند چراکه آیۀ 69 سورۀ یس می‌فرماید: ﴿وَمَا عَلَّمْنَاهُ الشِّعْرَ وَمَا یَنْبَغِی لَهُ  إِنْ هُوَ إِلَّا ذِکْرٌ وَقُرْآنٌ مُبِینٌ؛ و (ما) به او شعر نیاموختیم و شایستۀ او (هم) نیست. این (پیامبر، خود) جز یادواره و قرآنی روشنگر نیست.

منبع: پایگاه قرآنیان