قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

مرجع تقلید، رهبر و استاد اخلاق و عرفان

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۰۳:۲۲ ب.ظ

مراجع اسلامی

اصولاً چه در زمینۀ فقه و چه در زمینۀ اخلاق و عرفان، از احدی به جز معصوم نباید پیروی بی‌چون و چرا کرد چون غیرمعصوم هرچند عادل باشد حداقل‌اش این است که امکان خطا دارد حتی اگر یک عارف کامل باشد. اما در مورد اینکه معصوم چیست و کیست باید گفت تنها معصومی که فعلاً ما در دست داریم کتاب‌الله است ولاغیر. البته یک قرآن ناطق نیز در عصر ما موجود است که از دیدگان ما مخفی است و آن حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. هرچند حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و اصلاً تمام چهارده معصوم (علیهم السلام) نیز چیزی جز قرآن نمی‌گویند منتها یک قرآن در قالب کتاب داریم که در دسترس همگان است و چهارده قرآن در قالب انسان داریم که چهارده معصوم محمدی (علیهم السلام) هستند. خلاصه، پیروی مطلق از هرکسی جز معصوم، غلط است. اما یک مسئله وجود دارد و آن اینکه ما چقدر با قرآن مجید و سنت قطعیه معصومین (علیهم السلام) آشنایی داریم؟ آیا اصلاً تا به حال یکبار قرآن و سنت را بررسی کرده‌ایم؟ آیا نباید از آنان که عمری در راه کسب علم قرآن و سنت و عمل به قرآن و سنت گذاشته‌اند استفاده کنیم؟ مشخص است که باید استفاده کنیم و این استفاده اگر در حوزۀ فقه باشد می‌شود مرجع تقلید و رهبر سیاسی و اگر در حوزۀ اخلاق و عرفان باشد می‌شود استاد یا پیر که همۀ این‌ها برای اهل‌اش لازم هستند.

مرجع تقلید

نکتۀ مهم اینکه مرجع تقلید منهای قرآن غلط است، مرجعی که برای تک‌تک احکام رساله‌اش از قرآن یا سنت دلیل متقاعد کننده نیاورد مرجع تقلید درستی نیست چون براساس آیات 28 سورۀ نجم و 36 سورۀ اسراء، پیروی از گمان در مسائل دینی حرام است و سخن بدون دلیل از قرآن و سنت قطعیه هم تنها گمان‌آور است. آری، اسلام دین کور شو، کر شو، خر شو نیست!

با این‌حال متأسفانه در بین این‌همه مرجع تقلید فقط رسالۀ توضیح المسائل نوین علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است که برای تک‌تک احکام رساله‌اش از قرآن دلیل متقاعد کننده آورده است و بقیۀ مراجع تقلید در عمل، حجیت قرآن را بسیار کوچک شمرده‌اند! چراکه بعضی آیاتش به خصوص آیات‌الاحکام را که مورد استفادۀ فقه است ظنی الدلالة می‌دانند و حتی حجیتش را پایین‌تر از روایات (بعضاً جعلی) درنظر گرفته‌اند در حالی که همانطور که در اینجا و اینجا بحث شد، قرآن هرگز ظنی الدلالة نیست و حجیتش نیز هرگز پایین‌تر از روایات نیست.

ضمناً برای مسائل فقهی جدید که نیاز به مرجع تقلید در قید حیات پیدا می‌کند، آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری (مد ظله العالی) مرجع تقلید مناسبی هستند زیرا مبنایشان عملاً قرآن است و در این مورد به تفصیل در اینجا صحبت کرده‌اند.

بنابراین برای مشاهدۀ رسالۀ توضیح المسائل آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) اینجا را کلیک کنید و برای استفاده از بیانات آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری (مد ظله العالی) اینجا را کلیک کنید.

رهبر

دین اسلام دارای احکام اجتماعی و سیاسی است و مانند برخی ادیان، فقط مجموعه‌ای از اعمال نیایشی نیست؛ مثلاً امر به معروف، نهی از منکر و جهاد از جملۀ احکام اجتماعی و سیاسی دین اسلام است. به همین دلیل، طبعاً در هر زمانی مسلمانان موظف هستند برای اجرای احکام اجتماعی و سیاسی دین اسلام، حکومت اسلامی تشکیل دهند.

ضمناً از آنجایی که در زمان ما بهترین قالب حکومتی، نظام جمهوری است، بنابراین «جمهوری اسلامی» بهترین نوع حکومتی است که فعلاً می‌توان تشکیل داد؛ به طوری که در این نوع حکومت، همانند دیگر حکومت‌های جمهوری، سه قوۀ مقننه، مجریه و قضائیه باید وجود داشته باشند که ریاست بر این قوا باید دوره‌ای بوده و بر مبنای رأی مردم باشد. منتها به منظور اسلامی بودنش لازم است مرجعیت دینی بر آن نظارت کرده و از اسلامی بودنش حراست کند. البته نظر ما این است که جایگاه رهبری به صورت شورایی باشد تا هم نظارت پخته‌تری اجرا شود و هم احتمال طغیان آن جایگاه منتفی باشد اما در هر صورت به دلیل اینکه مهمتر از این مسائل جزئی، حفظ نظام اسلامی است که یک مسئلۀ کلی است پس تا زمانی که عدالت از رهبری ساقط نشده است بر همۀ مسلمانان واجب است که از رهبر منتخب، پیروی کنند.

بنابر آنچه بیان شد امام خامنه‌ای (مد ظله العالی) در همۀ مسائل سیاسی و آیت‌الله سید حسن خمینی (حفظه الله) در ذیل ایشان، بر دیگران برتری دارند لذا به منظور اطلاع از مواضع امام خامنه‌ای (مد ظله العالی)، اینجا و به منظور اطلاع از مواضع آیت‌الله سید حسن خمینی (حفظه الله)، اینجا را کلیک کنید.

استاد اخلاق و عرفان

در بحث اخلاق و عرفان باید دانست که اخلاق و عرفانی که بخواهد فقه را تعطیل کند و هیچ اهمیتی به ظاهر اعمال ندهد مسلماً غیراسلامی است، چراکه اگر ظاهر اعمال اهمیتی نداشت هرگز اعمال ظاهری ما همچون چگونگی ظاهری وضو و چگونگی حجاب ظاهری بانوان به عنوان یک واجب در قرآن نمی‌آمد. اخلاق و عرفان درست آن است که برمبنای فقه اسلامی (با مبنای قرآنی) پیش رود نه آنکه از مسیر منحرف شود. استاد یا پیر نیز، هم باید به دل بنشیند و هم باید شیعۀ قرآنی باشد و هرگز نباید فراموش کرد که او هم ممکن است خطا کند فلذا برای خودمان بخواهیم با دلیل از قرآن و سنت قطعیۀ معصومین (علیهم السلام) راهنمایی و دستگیری‌مان کند. بر این اساس در اخلاق و عرفان، آثار آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) از بهترین منابع است که می‌توانید از اینجا دانلود کنید و بهترین استاد اخلاق و عرفان، حضرت آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی (مد ظله العالی) هستند که در این راه، بر اساس قرآن عمل می‌کنند و علاقمندان می‌توانند از اینجا، پایگاه ایشان را ببینند.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی