قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

مرجع فقهی و استاد اخلاق

دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۳، ۰۳:۲۲ ب.ظ

مراجع اسلامی

اصولاً چه در زمینۀ فقه و چه در زمینۀ اخلاق، از احدی به جز معصوم نباید پیروی بی‌چون‌وچرا کرد چون غیرمعصوم هرچند عادل باشد حداقلش این است که امکان خطا دارد حتی اگر یک عارف کامل باشد. اما در مورد اینکه معصوم چیست و کیست باید گفت تنها معصومی که فعلاً ما در دست داریم کتاب‌الله است ولاغیر. البته یک قرآن ناطق نیز در عصر ما موجود است که از دیدگان ما مخفی است و آن حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. هرچند حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و اصلاً تمام چهارده معصوم (علیهم السلام) نیز چیزی جز قرآن نمی‌گویند منتها یک قرآن در قالب کتاب داریم که در دسترس همگان است و چهارده قرآن در قالب انسان داریم که چهارده معصوم محمدی (علیهم السلام) هستند. خلاصه، پیروی مطلق از هرکسی جز معصوم، غلط است.

اما مسئله این است که ما چقدر با قرآن مجید و سنت قطعیه معصومین (علیهم السلام) آشنایی داریم؟ آیا اصلاً تا به حال یکبار قرآن و سنت را بررسی کرده‌ایم؟ آیا نباید از آنان که عمری در راه کسب علم قرآن و سنت و عمل به قرآن و سنت گذاشته‌اند استفاده کنیم؟ مشخص است که باید استفاده کنیم و این استفاده اگر در حوزۀ فقه باشد می‌شود استفاده از مرجع فقه غیرسیاسی (مرجع تقلید) و مرجع فقه سیاسی (ولی فقیه) و اگر در حوزۀ اخلاق باشد می‌شود استفاده از استاد اخلاق که همۀ این‌ها برای اهلش لازم هستند.

مرجع تقلید

نکتۀ مهم اینکه مرجع تقلید منهای قرآن غلط است، مرجعی که برای تک‌تک احکام رساله‌اش از قرآن یا سنت دلیل متقاعد کننده نیاورد مرجع تقلید درستی نیست چون براساس آیات 28 سورۀ نجم و 36 سورۀ اسراء، پیروی از گمان در احکام دینی حرام است و سخن بدون دلیل از قرآن و سنت قطعیه هم تنها گمان‌آور است. آری، اسلام دین کور شو، کر شو و خر شو نیست!

با این‌حال متأسفانه در بین این‌همه مرجع تقلید فقط رسالۀ توضیح المسائل نوین علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است که برای تک‌تک احکام رساله‌اش اولاً از قرآن کریم و ثانیاً از سنت قطعیه دلایل متقاعد کننده آورده است و بقیۀ مراجع تقلید در عمل، حجیت قرآن را بسیار کوچک شمرده‌اند! چراکه بعضی آیاتش به خصوص آیات‌الاحکام را که مورد استفادۀ فقه است ظنی الدلالة می‌دانند و حتی حجیتش را پایین‌تر از روایاتِ بعضاً جعلی درنظر گرفته‌اند در حالی که همانطور که در اینجا و اینجا بحث شد، قرآن هرگز ظنی الدلالة نیست و حجیتش نیز هرگز پایین‌تر از روایات نیست.

ضمناً برای مسائل فقهی جدید که نیاز به مرجع تقلید در قید حیات پیدا می‌کند، آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری (مد ظله العالی) مرجع تقلید مناسبی هستند زیرا مبنای‌شان عملاً قرآن است و در این مورد به تفصیل در اینجا صحبت کرده‌اند.

بنابراین برای مشاهدۀ رسالۀ توضیح المسائل آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) اینجا را کلیک کنید و برای استفاده از بیانات آیت‌الله العظمی سید کمال حیدری (مد ظله العالی) اینجا را کلیک کنید.

ولی فقیه

دین اسلام دارای احکام اجتماعی و سیاسی است و مانند برخی ادیان، فقط مجموعه‌ای از اعمال نیایشی نیست؛ مثلاً امر به معروف، نهی از منکر و جهاد از جملۀ احکام اجتماعی و سیاسی دین اسلام است. به همین دلیل، طبعاً در هر زمانی مسلمانان موظف هستند برای اجرای احکام اجتماعی و سیاسی دین اسلام، حکومت اسلامی تشکیل دهند.

ضمناً از آنجایی که در زمان ما بهترین قالب حکومتی، نظام جمهوری است، بنابراین «جمهوری اسلامی» بهترین نوع حکومتی است که فعلاً می‌توان تشکیل داد؛ به طوری که در این نوع حکومت، همانند دیگر حکومت‌های جمهوری، سه قوۀ مقننه، مجریه و قضائیه باید وجود داشته باشند که ریاست بر این قوا باید دوره‌ای بوده و بر مبنای رأی مردم باشد. منتها به منظور اسلامی بودن حکومت، باید مراجع دینی (که طبعاً به صورت دوره‌ای و به طور مستقیم توسط مردم انتخاب می‌شوند) رأساً به وسیلۀ دو شورای «نگهبان» و «رهبری» بر قوانین حکومتی و نحوۀ اجرای آن‌ها نظارت کرده و از اسلامی بودنش حراست کنند. تأکید می‌شود که جایگاه رهبری برای غیرمعصوم باید به صورت شورایی باشد تا آن جایگاه دچار طغیان نشود و همچنین نظارت و حراست پخته‌تری صورت بگیرد.

بر اساس آنچه بیان شد و با توجه به شرایط فعلی، لازم است مسلمانان ایران در امور سیاسی از جریان‌ها و افرادی حمایت کنند که قائل به رهبری شورایی هستند و به نظر می‌رسد در جریان اعتدال‌گرا چنین افرادی بیشتر حضور دارند.

استاد اخلاق

در بحث اخلاق باید دانست که اخلاقی که بخواهد فقه را تعطیل کند و هیچ اهمیتی به ظاهر اعمال ندهد مسلماً غیراسلامی است، چراکه اگر ظاهر اعمال اهمیتی نداشت هرگز اعمال ظاهری ما همچون چگونگی ظاهری وضو و چگونگی حجاب ظاهری بانوان به عنوان یک واجب در قرآن نمی‌آمد. اخلاق و عرفان درست آن است که برمبنای فقه اسلامی (با مبنای قرآنی) پیش رود نه آنکه از مسیر منحرف شود. استاد اخلاق نیز، هم باید به دل بنشیند و هم باید شیعۀ قرآنی باشد و هرگز نباید فراموش کرد که او هم ممکن است خطا کند فلذا برای خودمان بخواهیم با دلیل از قرآن و سنت قطعیۀ معصومین (علیهم السلام) راهنمایی و دستگیری‌مان کند. بر این اساس در اخلاق نظری، آثار آیت‌الله العظمی محمدعلی شاه‌آبادی (رضوان الله تعالی علیه) از بهترین منابع است که می‌توانید از اینجا دانلود کنید و بهترین استاد اخلاق، حضرت آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی (مد ظله العالی) هستند که در این راه، بر اساس قرآن عمل می‌کنند و علاقمندان می‌توانند از اینجا، کانال تلگرام ایشان را ببینند.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۲)

سلام علیکم، متن کوتاه و پر از اشتباهی گذاشتید...

اولا اینکه تشخیص تطابق احکام با قرآن فقط از عهده مجتهد برمیاد
دوما اصلش امکانش نیست که یه مرجع تقلید ادله همه احکام رو بیان کنه در یک رساله، اگه هم آقای صادقی تهرانی این کار رو کردن، جدای از خلاف اجماع و شهرت، به طور اختصار اینکاررو در یک رساله کردند
سوما به همه مراجع با گستاخی تهمت زدید، هم استغفار کنید هم مطلب عوامانه تون رو اصلاح کنید
پاسخ:
سلام علیکم
اولاً کلمات فارسی، تنوین عربی نمی‌گیرند پس «دوماً»، «سوماً» و امثالهم غلط است.
ثانیاً اگر قرآن را قبول دارید باید قبول داشته باشید که مطالب قرآن برای عموم مردم روشن است زیرا خودش بیان می‌کند که «بیان للناس» است. بنابراین نه تنها تطابق بسیاری از احکام با قرآن برای عوام ممکن است بلکه قرآن احکام را برای عموم مردم تبیین کرده است و عموم مردم می‌توانند احکامشان را از قرآن استخراج کنند منتها هرکس به اندازۀ فهم و ظرفیتش.
ثالثاً احیاناً آقایان مورد قبول شما تا زمانی که روش فقهی‌شان بر مبنای قرآن نیست همۀ ادلۀ خود را هم بیان کنند کفایت نمی‌کند زیرا حجم ادله مهم نیست بلکه روش مهم است بعد اگر صرفاً بعد از بیان هر مسئله یک منبع هم معرفی شود کفایت می‌کند.
رابعاً اگر بنا باشد قبل از قرآن به دنبال شهرت و اجماع برویم یا باید مسیحی شویم یا ملحد!
خامساً بیان کنید که در کدام بند به کدام مرجع تهمت زده شده؟! اتفاقاً آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) سال‌های سال مورد تهمت بودند نه افرادی که احیاناً شما مریدشان هستید! پس بهتر است شما و آقایان مورد قبولتان استغفار کنید و نگران ما نباشید.
سادساً ما دین‌مان را جدی گرفته‌ایم و آن‌قدر مسخره‌اش نگرفتیه‌ایم که بخواهیم از نظر شما پیروی کنیم.
البته اشتباهات علمی و عملی فراوان دیگه هم داشتید که اگه دوست داشتید به ایمیل م پیام بدید تا مابقی ش رو براتون توضیح بدم...

اصلا شما فهم تون از ظن در آیات و روایات اشتباهه، شورای رهبری دلیلی نداریم که خطا رو کم بکنه جدای از اینکه ایجاد تزلزل و اختلاف میکنه
اون آیات رو هم شما متاسفانه نفهمیدید، اگر دوست داشتید عربی ش رو بیارید تا درمورد دلالتش باهم صحبت کنیم

موفق و عاقبت بخیر باشید 
پاسخ:
کجای فهم ما از ظن در آیات و روایات اشتباهه؟!
واقعاً نمی‌فهمید شورای رهبری خطا رو کم می‌کند؟! یعنی حتی نمی‌فهمید چند عقل از یک عقل بهتر کار می‌کند؟! آن‌وقت ما را به کج‌فهمی هم متهم می‌کنید؟!
والسلام علی من اتبع الهدی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی