قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

حدیث، آری یا خیر؟

شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۳، ۰۲:۱۳ ب.ظ
کتب اربعه
مشخص است که از باب «اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» که در آیۀ 59 سورۀ نساء آمده است ملزم به پیروی از معصومین (علیهم السلام) هستیم. حدیث در لغت به معنای خبر است و در اصطلاح علم حدیث، خبری است که به معصومین (علیهم السلام) نسبت می‌دهند و مترادف روایت است. اما سنت از واقعیات معصومین (علیهم السلام) خبر می‌دهد که سه‌گونۀ فعل، قول و تقریر است، یعنی اعمال معصوم، سخنان معصوم و سکوت معصوم در برابر عمل یا سخنی که نشان دهنده موافقت با آن است چراکه معصوم حتماً ناهی از منکر است.

اگر حدیث، از واقعیات معصومین (علیهم السلام) خبر دهد مشخص است که ملزم به پیروی از آن هستیم اما نکته اینجا است که همۀ احادیث، اینطور نیستند! چراکه بعضی از احادیث یا همان روایات، جعلی و گمراه‌کننده و برخی در حد ظن یا گمان هستند و طبق آیۀ 28 سورۀ نجم، پیروی از ظن و گمان نیز در دین باطل است. پس لازم است حدیث را از سنت تفکیک کرد و بدین منظور اگر حدیثی مخالف نص یا ظاهر مستقر قرآن یا علوم مطلق نبود سنت است.

ضمناً در مورد عقل نیز که یکی از ادلۀ اربعه است باید گفت اولاً حس و اشراق (شهود) را نیز باید افزود چون علوم غیرمنقول علاوه بر عقل از طریق حواس و همچنین اشراق نیز قابل دریافتند ثانیاً این علوم حسی (تجربی)، عقلی و اشراقی در صورتی که قطعی باشند می‌توانند وسیلۀ شناخت قرآن و سنت شوند و در غیر این‌صورت چون ظن می‌شوند نباید از آنان استفاده کرد.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۱)

گویی آنقدر به راه خود  اطمینان دارید که دقت نمی کنید چه اشتباهاتی مرتکب می‌شوید!!
میگویید اگر حدیثی مطابق نص یا ظاهر مستقر قرآن یا علوم مطلق نبود سنت است.
 اولا این علوم مطلق را اولین بار است می‌شنویم! آنرا توضیح دهید.
 دوما از بدیهیات است که که نمیشود در احکام به قرآن متکی بود. حالا شما چطور میخواهید حجیت حدیثی که در قرآن نیست را ثابت کنید!!?? اگر بگوئید ثابت نمیشود که آن وقت حوزه و احکام را تعطیل کرد چون چیزی برای استنباط نداریم. اگر بگوئید حجیت آن ثابت میشود که با حرف خود مخالفت کرده اید.
سوما: 
در قضیه ظن و گمان هم وقتی نص کافی نداریم. چکار باید بکنیم??تکلیف را  ساقط کنیم? یا شما از احادیثی خبر دارید که دیگر مراجع تا به حال خبر نداشتند.
 درست است که قرآن گفته ان الظن لا یغنی عنک... اما وقتی چاره ای جز از این ظن نداریم چکار کنیم? اگر راهی را کشف کرده اید که یقین رسان است و دیگران به آن دست نیافته اند آنها را هم خبر کنید. ممنون
پاسخ:
اولاً اطمینان و اعتماد به نفسی که کورکورانه باشد منحرف‌کننده است وگرنه اطمینانی که از روی علم باشد هدایت‌کننده است. ما نیز ابتدا دنبال علم بوده‌ایم بعد مطالب قرار داده‌ایم و اصلاً کسی که این‌طور نباشد و اعتماد به نفس بر مبنای علم نداشته باشد نباید مطلبی قرار بدهد! پس مطلب اولتان مردود است و در مورد ما صدق نمی‌کند.
ثانیاً اینکه شما علم مطلق به گوشتان نخورده است دلیل بر بیان اشتباه ما نیست، مگر اینکه شما ادعای خدایی کنید!!!
ثالثاً اصولیون، عقل را به عنوان یکی از منابع دین، حجت می‌دانند. البته منظور آنان از عقل، علوم عقلی است زیرا عقل که فقط یک وسیله برای فهم است! اما حرف ما این است که اولاً این علوم عقلی باید علوم عقلی مطلق باشند یعنی مطلقاً صحیح باشند و شکی در درستی آن‌ها وجود نداشته باشد زیرا ظن مطابق آیات قرآن، نمی‌تواند مبنای احکام باشد و ثانیاً لزومی ندارد این علوم، فقط عقلی باشند بلکه علوم تجربی و اشراقی نیز اگر مطلق باشند یعنی اگر بدانیم قطعاً درست هستند می‌توانند یکی از منابع شناخت احکام دین باشند و حجت هستند.
رابعاً کلمات «دوماً، سوماً و...» غلط هستند زیرا «دوم، سوم و...» فارسی هستند و تنوین عربی نمی‌گیرند.
خامساً بدیهیات مطالبی هستند که نیازی به دلیل برای اثباتشان نباشد پس اینکه فرمودید: «از بدیهیات است که که نمیشود در احکام به قرآن متکی بود» قطعاً غلط است و اتفاقاً بین اصولیون اجماع است که در احکام می‌توان به قرآن متکی بود چراکه آیاتی فقهی داریم که اصطلاحاً به آن‌ها «آیات الاحکام» می‌گویند.
سادساً مطابق آیۀ اطاعت ملزم به پیروی از معصومین (علیهم السلام) هستیم و از طرفی مطابق همان آیه و  همچنین مطابق ضرورت عقلی راهی جز استفاده از احادیث نداریم. فقط این را مطابق عقل، قرآن و روایت می‌دانیم که روایات خلاف قرآن، مردود هستند و اگر تخالفی هم بین دو روایت که نه خلاف قرآن و نه خلاف علم مطلق بودند روی داد، روایتی که سندش محکم‌تر است مقبول است وگرنه دیگر هیچ منبعی برای احکام نداریم.
سابعاً اگر بر مبنای روشی که در بند قبلی توضیح دادم عمل شود هر حدیثی بماند، قطعی است، نه ظنی! زیرا خدای متعال فرموده است: «قل فللّه الحجّة البالغة» (انعام، 149).
ثامناً ما کاشف مطالبی که بیان شد نبودیم بلکه همۀ این‌ها قطره‌ای از دریای مطالبی اصولی علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.
اگر هم توان هضم مطالب اصولی آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) را ندارید به جای انتقادات بی‌خودی به این مطلب توجه کنید که ایشان یکی از چهار نفری بودند که از آیت‌الله العظمی خوئی (رحمة الله علیه) اجازۀ اجتهاد مطلق داشتند و متن اجازه اجتهادشان از متنی که برای آیت‌الله سیستانی هم نوشته شده قوی‌تر است.
والسلام.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی