قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

وبگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای مهرگستر مهربان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده است حکم نکنند، آنانند که کافرند.﴾ (مائده، 44)
قرآن، این آخرین وحی خدای تبارک و تعالی و بزرگ یادگار حضرت خاتم الأنبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه وآله)، یگانه کتاب کامل و جامع دربارۀ معارف دین اسلام است که دلالاتش برای هر کسی در حد خودش روشن است. بنابراین، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای دانستن سبک زندگی است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، احکام و اخلاق است.
تأکید می‌شود کامل، جامع و روشن بودن معارف قرآن تضادی ندارد با پذیرش سنت پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) که توسط راویان حدیث به مراجع و علمای دین اسلام رسیده است؛ بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیات اطاعت و وارثون، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند خود سنت مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان علاوه بر خود قرآن کریم به معصومان (علیهم السلام) نیز نیازمندیم. اگرچه سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا هر علم مطلقی هستند هرگز قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند وبگاه قرآنیان مستقل است اما این وبگاه بیشتر متأثر از نظرات مرجع دینی اتقای قرآن‌محور، آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی است.

پیوندها

حدیث، آری یا خیر؟

شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۳، ۰۲:۱۳ ب.ظ
کتب اربعه
مشخص است که از باب «اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» که در آیۀ 59 سورۀ نساء آمده است ملزم به پیروی از معصومین (علیهم السلام) هستیم. حدیث در لغت به معنای خبر است و در اصطلاح علم حدیث، خبری است که به معصومین (علیهم السلام) نسبت می‌دهند و مترادف روایت است. اما سنت از واقعیات معصومین (علیهم السلام) خبر می‌دهد که سه‌گونۀ فعل، قول و تقریر است، یعنی اعمال معصوم، سخنان معصوم و سکوت معصوم در برابر عمل یا سخنی که نشان دهنده موافقت با آن است چراکه معصوم حتماً ناهی از منکر است.

اگر حدیث، از واقعیات معصومین (علیهم السلام) خبر دهد مشخص است که ملزم به پیروی از آن هستیم اما نکته اینجا است که همۀ احادیث، اینطور نیستند! چراکه بعضی از احادیث یا همان روایات، جعلی و گمراه‌کننده و برخی در حد ظن یا گمان هستند و طبق آیۀ 28 سورۀ نجم، پیروی از ظن و گمان نیز در دین باطل است. پس لازم است حدیث را از سنت تفکیک کرد و بدین منظور اگر حدیثی مخالف نص یا ظاهر مستقر قرآن یا علوم مطلق نبود سنت است.

ضمناً در مورد عقل نیز که یکی از ادلۀ اربعه است باید گفت اولاً حس و اشراق (شهود) را نیز باید افزود چون علوم غیرمنقول علاوه بر عقل از طریق حواس و همچنین اشراق نیز قابل دریافتند ثانیاً این علوم حسی (تجربی)، عقلی و اشراقی در صورتی که قطعی باشند می‌توانند وسیلۀ شناخت قرآن و سنت شوند و در غیر این‌صورت چون ظن می‌شوند نباید از آنان استفاده کرد.

منبع: پایگاه قرآنیان