قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

فقه گویا و رد شبهات

پنجشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۳، ۰۴:۳۱ ق.ظ
علامه محمد صادقی تهرانی (رض)
با توجه به اینکه اعمال ما مسلمانان باید همچون عقایدمان مبتنی بر قرآن باشد؛ لازم است که فقه ما مبتنی بر قرآن باشد که به آن فقه گویا گویند. با این حال متأسفانه قریب به اتفاق مراجع تقلید حال حاضر، قرآن را ظنی الدلالة می‌دانند یعنی آن را عملاً از دلالت و حجیت انداخته‌اند! مخصوصاً در مورد آیات الاحکام این نظر را دارند که جای بسی تأسف است چراکه هیچ یک از آیات الاحکام متشابه هم نیست تا چه رسد به ظنی الدلالة که در مورد هیچ‌یک از آیات قرآن حتی حروف مقطعه‌اش صدق نمی‌کند. لذا در ذیل، لینک‌های دانلود رسالۀ توضیح المسائل آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) و رسالۀ حج ایشان قرار می‌گیرد که هردو براساس قرآن است. همچنین قبل از آن کتاب‌های فقه گویا و تبیان قرار گرفته است که فقه گویا یا همان فقه قرآن محور را تبیین کرده است و جواب شبهات برخی جاهلان و معاندان فقه قرآنی را می‌دهد. ان شاء الله خدای تعالی تمام گمراهان را هدایت کند، تمام معاندان قرآن را لعنت کرده و مرگشان را نزدیک گرداند و ظهور قرآن ناطق، امام زمان (ارواحنا فداه) را نزدیک بنماید.
 

فقه گویا - محمد صادقی تهرانی (لینک اصلی)

فقه گویا - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

فقه گویا - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

تبیان - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک اصلی)

تبیان - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی بیان)

تبیان - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک اصلی)

رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

خلاصۀ رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک پرشین گیگ)

خلاصۀ رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

خلاصۀ رسالۀ توضیح المسائل نوین - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

چشمۀ تشنگان (سیری در فتاوا) - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک اصلی)

چشمۀ تشنگان (سیری در فتاوا) - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی بیان)

چشمۀ تشنگان (سیری در فتاوا) - مرکز مطالعات فقه قرآنی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

حج - محمد صادقی تهرانی (لینک اصلی)

حج - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی بیان)

حج - محمد صادقی تهرانی (لینک کمکی پیکوفایل)

 

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۳)

سلام. با کمال احترام خدمت شما. فکر نمیکنید بهتر باشد کمی نرمتر و دلنشینتر مطالب را درج بفرمایید.با تشکر
پاسخ:
سلام علیکم
واقعیتش این است که جمع بین صریح سخن گفتن و نرم سخن گفتن واقعاً مشکل است اما حق با شماست. ممنون از انتقادتان.

سلام.نوشتید به امید ظهور قران ناطق امام زمان ع.

سوال:اگر امام زمان ظهور کرد و حکمی نمود که به نظر شما مخالف قران بود ، قبول می کنید یا خیر ؟ زیرا اگر ایشان عینا ایات قران را تکرار نماید اختلافات حل نمی شود.

پاسخ:
سلام علیکم
مسلماً باید قبول کرد، البته شما توجه کنید که اولاً روایت با عترت تفاوت دارد به طوری که عترت همانند قرآن همواره حجتی قطعی است اما روایت زمانی حجتی قطعی است که با قرآن و علوم مطلق، مخالف نباشد و حدیث معارضی نیز نداشته باشد، ثانیاً ائمه (علیهم السلام) هرگز با نص و یا ظاهر مستقر قرآن مخالفت نخواهند کرد چراکه معصوم هستند و مسلمانی که معتقد باشد ائمه (علیهم السلام) ممکن است با نص و یا ظاهر مستقر قرآن مخالفت کنند چنین شخصی عصمت ائمه (علیهم السلام) را قبول ندارد.

سلام . جواب سوال داده نشد. اگر حضرت بخواهد عینا ظواهر قران را تکرار کند بدون هیچ کم یا زیادی  چگونه قران ناطق است ؟

اگر مبنای شما  چنین است که می فرمایید ،مسلک شما  یک جریان فکری یا مکتب نیست و فقط مبنایی در قبول و عدم قبول خبر است و لاغیر ،که آنهم در مکتب فقهای بغداد چون شیخ مفید امده و مورد اتفاق است و این همه سروصدا ندارد.

پاسخ:
سلام علیکم
دقت نفرمودید، نگفتیم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فقط قرآن را تکرار می‌کنند بلکه گفتیم ائمه (علیهم السلام) هرگز خلاف قرآن نمی‌گویند. در واقع بیان حقایق قرآن (که بالاترین مرتبه معارف قرآن است) بر عهده پیامبر (صلی الله علیه و آله) و سپس دوازده امام (علیهم السلام) است. ضمناً همانطور که هواپیما، فرودگاه خودش را بمباران نمی‌کند، حقایق قرآن نیز خلاف ظاهر مستقر قرآن نیست.
مکتب ما هم در یک کلام؛ اصل قرار دادن قرآن به طور عملی است که این به معنای کنار گذاشتن همه احادیث نیست بلکه فقط و فقط احادیث خلاف قرآن کنار گذاشته می‌شود. ضمن اینکه آنچه سر و صدا دارد این است که قریب به اتفاق مراجع تقلید نیز در سخن معتقدند که قرآن باید اصل باشد اما در عمل این‌کار را نمی‌کنند و رساله‌هایشان مملو از فتاوای خلاف قرآن است چراکه روششان غلط است. با تمام احترام اما اکثر آقایان مراجع تقلید معتقدند قرآن، ظنی‌الدلاله است در حالی که قرآن صراحتاً می‌فرماید «بیان للناس» است و چطور چیزی که بیان است، دلالتش ظنی می‌شود؟! گذشته از این، بر فرض که قرآن، ظنی‌الدلاله باشد، آیا قطعی‌الصدور ظنی‌الدلاله ارجح است یا ظنی‌الصدور قطعی‌الدلاله؟ مسلماً عنصر «صدور» مهمتر از عنصر «دلالت» است زیرا «صدور» مبنایی است ولی «دلالت» اینطور نیست.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی