قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

پایگاه تحلیلی

قرآنیان

﴿بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، ...وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ؛ به نام خدای رحمتگر بر آفریدگان، رحمتگر بر ویژگان، ...و کسانی که به آنچه خدا نازل کرده حکم نکنند، آنان خودشان کافرند.﴾ (مائده، 44)
پایگاه قرآنیان تلاش می‌کند تا به وسیلۀ قرآن، تصویر بهتری از اسلام نمایش دهد زیرا مسئولین این پایگاه، ایمان راسخ دارند که قرآن به عنوان ثقل اکبر، قطعی الدلالة و همچنین کامل و جامع است. به عبارت ساده‌تر، قرآن فقط کتابی برای داخل طاقچه‌ها نیست بلکه کتابی برای زندگی کردن است. قرآن کتابی محدود به بالای سر مردگان نیست بلکه کتابی کامل در زمینۀ عقاید، فقه، اخلاق و عرفان است.
تأکید می‌شود که کامل و جامع بودن قرآن نه تنها تضادی با پذیرش سنت ندارد بلکه به واسطۀ آیاتی همچون آیۀ اطاعت، هر کسی ادعای قرآنی بودن دارد باید از سنت نیز پیروی کند هرچند سنت نیز مرتبه‌ای از معارف قرآن است و چیزی جدای از قرآن نیست منتها چون کشف این مرتبۀ والا از معارف قرآن در اختصاص معصومین (علیهم السلام) است ما غیرمعصومان به معصومان (علیهم السلام) نیازمندیم.
ضمناً سنت باید قطعی باشد و هر حدیثی قابل قبول نیست؛ به عبارت دیگر، احادیث جعلی که خلاف قرآن یا دیگر علوم مطلق هستند قابل قبول نیستند.
گفتنی است هرچند پایگاه قرآنیان مستقل است اما بیشتر متأثر از نظرات علما و مراجع تقلید قرآن‌محوری همچون علامۀ مجاهد آیت‌الله العظمی دکتر محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) است.

پیوندها

دلالت قرآن در کلام چهار علامه

پنجشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۳، ۰۳:۲۱ ق.ظ
علمای اعلام

چهار علامۀ بزرگوار در مورد قطعیت دلالت قرآن، بیاناتی داشته‌اند که در ادامه آمده است.

  • علامۀ مجاهد، محمد صادقی تهرانی (رضوان الله تعالی علیه) فرموده‌اند: «قرآن هرگز ظنی الدلالة نیست بلکه قطعی الدلالة است. فقط در معنای حروف مقطعه و نیز در عمومات و اطلاقات ضابطی ساکت بوده و بیان آن به معصومان (علیهم السلام) واگذار شده است. بر مبنای آیاتی که قرآن، خود را «بیانٌ للناس»، «هدیً للناس»، «نور»، «نوراً مبیناً»، «برهان»، «بصائر»، «بلسانٍ عربیٍ مبین»، «بلاغٌ للناس» و... دانسته است و نیز سخن امام صادق (علیه السلام) در مصباح الشریعة که «ان کتاب الله علی اربعة اشیاء، علی العبارة و الاشارة و اللطائف و الحقائق، فالعبارة للعوام و الاشارة للخواص و اللطائف للاولیاء و الحقائق للانبیاء»، هرگز عبارات قرآنی نیازمند غیرقرآن برای تبیین نیست. گرچه حقایق قرآنی در انحصار معصومان (علیهم السلام) است اما عبارات، اشارات و لطائف قرآنی برای سایر مکلفان با درجاتشان، با تدبر و دقت و کنار گذاشتن پیش‌فرض‌های غیر مطلق، قابل دسترسی است. ضمناً موضوع متشابهات تنها منحصر در ذات، صفات و افعال خدای متعال است که معنای آن هم با ارجاع به آیات محکمات روشن می‌شود.»1
  • علامۀ فاضل، عبدالله جوادی آملی (مد ظله العالی) فرموده‌اند: «قرآن هم در اصل صدور و هم از لحاظ جهت صدور قطعى است. اما از نظر دلالت، گرچه آیات قرآن همانند روایات به نظر می‌رسند، لیکن چون از احتمال دس و تحریف از یک سو و احتمال سهو و نسیان و خطا در فهم و عصیان در ابلاغ و املاء از سوى دیگر مصون است و از طرفى عهده‌دار تبیین خطوط کلى دین است، نه فروع جزئى آن؛ از این رو پس از ارجاع متشابهات به محکمات و حمل مطلق‌ها بر مقیدها و عموم‌ها بر خصوص‌ها و بازگرداندن ظواهر به نصوص یا اظهرها و جمع‌بندى آیات و مطالب، امرى یقینى یا به مثابه یقینى است. بنابراین، قرآن کریم پایگاه قطعى یا اطمینان‌بخش دین است و زمام دین باید به امرى قطعى سپرده شود، نه ظنى.»2
  • علامۀ عارف، حسن مصطفوی (رضوان الله تعالی علیه) فرموده‌اند: «عنوان ظنی الدلالة بودن در آیات قرآن مجید کاملاً منتفی است بلکه از این جهت، قاطعیت آن از حدیث بیشتر است.»3
  • علامۀ حکیم، سید محمدجواد موسوی غروی (رضوان الله تعالی علیه) فرموده‌اند: «قرآن، قطعی الدلالة است و این مطلب در کتاب «حجیت ظن فقیه» تفصیلاً توضیح داده شده است.»4

2. تفسیر تسنیم، ج1، فصل سوم، پاسخ شبهۀ یکم.

3. مصطفوی، حسن. روش علمی در ترجمه و تفسیر، ص 10. تهران: مرکز نشر آثار علامه مصطفوی.
3. دفتر علامه غروی.

منبع: پایگاه قرآنیان

نظرات  (۳)

لابد خوارج و دواعش هم با استناد به عبارات قرآن سهمی از بیان و فهم آن دارند جل الخالق از الحاد و کفر
پاسخ:
قرآن بلاغٌ للناس است. هرکس بگوید ظنی الدلاله است، نسناس است! آیا شما بیشتر از خدا فهمیده‌اید که قرآن بیان و روشن‌ نمی‌دانید؟!
داعش و امثالهم نیز اگر به قرآن رجوع می‌کردند و در آن تعقل می‌کردند و به آن معتقد می‌شدند و در نهایت به آن عمل میی‌کردند هرگز وضعشان چنین نبود!
سلام آقای صادقی تهرانی همنطور که گفتید خیلی به این حدیث استناد میکرد ان کتاب الله علی اربعة اشیاء، علی العبارة و الاشارة و اللطائف و الحقائق، فالعبارة للعوام و الاشارة للخواص و اللطائف للاولیاء و الحقائق للانبیاء من منظور ایشون رو از استناد به این حدیث نمیفهمم خب اگر این حدیث داره میگه اتفاقا قرآن لایه های مختلف داره که ممکنه همه درکش نکنن و دریافت نکنن در حالی که شما معتقدید قرآن برای همه قابل فهم هست اگر برای همه قابل فهم هست پس منظور از این تفکیک که در حدیث آمده چیه؟عوام فقط عبارت رو میفهمن ولی اشاره خواص و پس بعضی از آیات رو عوام نمیفهمن در این مورد توضیح بدین لطفا
پاسخ:
سلام علیکم
به قول آیت‌الله امجد (حفظه الله)؛ قرآن را همه می‌فهمند اما همه‌ی قرآن را فقط معصومین (علیهم السلام) می‌فهمند.
ببینید ما وقتی می‌گوییم قرآن برای همه قابل فهم است یعنی عبارات یا به عبارت دیگر، تصریحات و ظواهر قرآن را همه می‌فهمند اما این بدان معنا نیست که همه‌ی قرآن را همه می‌فهمند زیرا قرآن علاوه بر ظاهر، باطن نیز دارد! مثلاً از ظاهر قرآن همه می‌فهمند که نمازهای پنجگانه واجب است اما اینکه مثلاً هر نماز چند رکعت را از ظاهر نمی‌توان فهمید! و ما معتقدیم که همین چند رکعت بودن نمازها نیز در قرآن هست زیرا قرآن کتابی کامل در حوزه دین است، اما اینکه تعداد رکعات نمازها را از کجای قرآن می‌توان استخراج کرد، با توجه به اینکه از ظاهر قرآن نمی‌توان چنین چیزی را فهمید پس مشخص می‌شود که از مطالبی است که در باطن قرآن است و معصومین (علیهم السلام) به آن دسترسی دارند. البته خواص و اولیاء الله نیز تا حدودی به برخی بطون قرآن دسترسی پیدا کرده‌اند که از آن جمله؛ علامه طباطبائی، آیت‌الله العظمی صادقی تهرانی و علامه مصطفوی (رضوان الله تعالی علیهم) هستند.
با سلام
قرآن کتابی است جامع 
درست است که قرآن لایه های مختلفی دارد ولی همان نوشتار سطحی و بدون تفسیر 
آن نیز برای هدایت بشر کافیست ولی اینکه هرکس از این دریا چقدر برداشت کند و چه مراتبی را طی کند بستگی به میزان تعمق و درکش دارد
بنده منافاتی نمی بینم 

پاسخ:
سلام علیکم
اگر فقط همان ظاهر قرآن برای هدایت کافی بود خدای متعال در آیه 44 سوره نحل، بیان قرآن را به پیامبر (صلی الله علیه و آله) واگذار نمی‌فرمودند و در آیه 32 سوره فاطر، این وظیفه بر عهده ائمه (علیهم السلام) قرار نمی‌گرفت! همچنین پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)، در روایات متواتر ثقلین و غدیر نیز که مورد تأیید شیعه و سنی است بر این مورد تأکید فرموده‌اند.
خواهشاً http://ghoranian.info/1394/02/11/esbate-tashayoe-ba-ghoran و http://ghoranian.info/1394/03/12/rafe-shobhe-qadir را مطالعه بفرمایید.
ضمناً چطور ظاهر قرآن می‌تواند کافی باشد با اینکه حتی تعداد رکعات نماز را نمی‌توانیم از ظاهر قرآن استخراج کنیم؟ سخن درست این است که بگوییم محوریت علوم اسلامی با ظاهر قرآن و مداریت آن با سنت معصومین (علیهم السلام) است هرچند معصومین (علیهم السلام) نیز سخنی جز از قرآن نگفته‌اند! منتها آن بزرگواران از باطن قرآن فرمایشاتی داشته‌اند که ما بدان دسترسی نداریم.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی